Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Berber ve kuaförlerle ilgili karar yürürlüğe girdi! O günlerde kapalı olacaklar

Geçtiğimiz haftalarda berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü zorunlu olarak kapalı olmasını ele alan düzenlemenin hayata geçirileceği duyurulmuştu. Ticaret Bakanlığı; berber, kuaför ve güzellik salonlarının ülke genelinde haftanın bir günü kapalı olması uygulamasının bugün itibarıyla yürürlüğe girdiğini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 06.07.2024 13:55
Haber Güncellenme Tarihi: 06.07.2024 13:55
Kaynak: Hilal Baldemir
Berber ve kuaförlerle ilgili karar yürürlüğe girdi! O günlerde kapalı olacaklar

Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz haftalarda berber, kuaför ve güzellik salonlarını yakından ilgilendiren bir düzenlemeyi duyurmuştu. Düzenleme kapsamında bu işletmeler belirlenen günlerde yasa gereği kapalı olmak zorunda.

Ticaret Bakanlığı; berber, kuaför ve güzellik salonları için alınan yeni karar hakkındaki detayları kamuoyu ile paylaştı.

Buna göre; berber, kuaför ve güzellik salonları haftada bir kez olmak kaydıyla bir gün boyunca kapalı olacak.

Bakanlık, ülke genelinde haftanın bir günü kapalı olması uygulamasının bugün itibarıyla yürürlüğe girdiğini ifade etti.

8 AĞUSTOS 2022 TARİHİNDEKİ KARAR HATIRLATILDI

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, sektör paydaşları tarafından Bakanlığa iletilen talep ve öneriler titizlikle değerlendirilerek, ülke genelinde tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönünde 18 Ağustos 2022 tarihinde karar alındığı anımsatıldı.

KAPALI OLMAYAN İŞLETMELERE YAPTIRIM UYGULANACAK

Bugünden itibaren başlayan düzenleme kapsamında kapalı olunacak günün, her ilin sektörel yapısı ve işletme profili ile tüketici tercih ve ihtiyaçları değerlendirilip bu kriterler göz önünde bulundurularak valilikler tarafından belirlenebilmesi amacıyla sektörün geniş katılımının sağlandığı çalışmalar yürütüldüğüne ve bu çalışmaların tamamlandığına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu doğrultuda, berber, kuaför ve güzellik salonlarının ülke genelinde haftanın bir günü kapalı olması uygulaması 1 Temmuz itibarıyla yürürlüğe girecek ve bu işletmelerin valilikler tarafından belirlenen günlerde kapalı olmadığının tespiti halinde Bakanlığımızca idari yaptırım uygulanacaktır."

Bakanlık tarafından anımsatılan 2022 yılında alınan karar birçok işletme tarafından dikkate alınmayarak kararın uygulanması noktasında istenilen geri dönüş sağlanamamıştı.

Artan enflasyon ve hayat pahalılığı özellikle küçük işletme ve esnaf için sarsıcı olmaya devam ederken bu yeni düzenleme çoğu berber, kuaför ve güzellik merkezi işletmesi tarafından tepkiyle karşılandı.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.