Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bedelli askerliğe zam bekleniyor! İşte zamlı bedelli askerlik fiyatı

Son olarak 2024 yılının başında yapılan fiyat düzenlemesiyle bedelli askerlik ücreti 182 bin 608 TL olarak belirlenmişti. Fakat temmuz ayında enflasyon farkına göre maaşlara yapılacak zamla bedelli askerliğe de zam yapılması bekleniyor.

Haber Giriş Tarihi: 02.05.2024 14:51
Haber Güncellenme Tarihi: 02.05.2024 14:51
Kaynak: Hilal Baldemir
Bedelli askerliğe zam bekleniyor! İşte zamlı bedelli askerlik fiyatı

Bedelli askerliğe bir kez daha zam geliyor. İlk olarak 2011 yılında yürürlüğe giren bedelli askerlik uygulaması ile ilgili son düzenlemeler geçtiğimiz yıl yapılmıştı.

Bu kapsamda da 2023 yılının başında bedelli askerlik ücreti yılın ilk dönemi için 104 bin 84 TL olarak belirlenmişti. Temmuz ayında gelen enflasyon kaynaklı zam sonrası da 122 bin 351 TL’ye yükseltildi.

Son olarak 2024 yılı itibarıyla bedelli askerlik ücreti 182 bin 608 lira olarak uygulanmaya başladı.

YİNE ZAM GELİYOR

Temmuz ayı itibariyle maaşlara yansıyacak enflasyon farkından sonra bedelli askerlik ücretinde de güncelleme yapılmasına yol açacak.

Enflasyon oranında zam yapılması beklenen bedelli askerlik ücretinin ne kadar olacağı ise ilk 6 aylık enflasyon sonucuna göre belli olacak.

Şu ana kadar açıklanan enflasyon oranı ve beklentilere paralel olarak bir hesaplama yapıldığında bedeli ücretinin 219 bin 167 liraya çıkması bekleniyor.

Şu an 182 bin 608 lira olan bedelli askerlik ücretinin zamlanmasının ardından ise 6 ay içerisinde bedelli askerliğe başvurmayanların daha sonra ödeyeceği farkın ortalama 36 bin 558 lira olacağı tahmin ediliyor.

Net olmamakla birlikte tüm bu gelişmeler temmuz ayında kesinlik kazanacak. Fakat önceki yıl dikkate alındığında beklenti bedelli askerliğe zam yapılması yönünde.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.