Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bayram namazı nasıl kılınır, kaç rekattır? Diyanet Ramazan Bayramı namazı kılınışı 2024

Bayrama sadece 1 gün kaldı ve yurt genelinde bayram telaşı hızla devam ediyor. Bayramın ilk günü sabah erken saatte kılınan bayram namazı birlik ve beraberlik için büyük önem taşırken bayram namazının nasıl kılınacağı ise merak konusu oldu. Yılda yalnızca iki kez kılınan bayram namazının kaç rekat olduğu ve ne şekilde kılındığı araştırılıyor. Peki, Bayram namazı nasıl kılınır, kaç rekattır? Diyanet Ramazan Bayramı namazı kılınışı 2024…

Haber Giriş Tarihi: 09.04.2024 02:15
Haber Güncellenme Tarihi: 09.04.2024 02:15
Kaynak: Hilal Baldemir
Bayram namazı nasıl kılınır, kaç rekattır? Diyanet Ramazan Bayramı namazı kılınışı 2024

Bayramın belki de en önemli unsurlarından biri olan bayram namazı yalnızca bayramın ilk günü ve günün erken saatlerinde kılınır. Bayram namazını kaçırmak istemeyen vatandaşlar şimdiden bayram namazı saatlerini araştırırken, bayram namazının nasıl kılınacağı da merak konusu oldu. Bayram namazının nasıl kılındığı ve kaç rekat kılındığı en çok arananlar arasında. Peki, Bayram namazı nasıl kılınır, kaç rekattır? Diyanet Ramazan Bayramı namazı kılınışı 2024…

Her yıl Ramazan ve Kurban bayramının ilk günü kılınan bayram namazı 2’şer rekattır. Normal vakit namazlarına göre bayram namazı kılınış yönünden farklılık gösterir.

Öncelikle bayram namazı yalnız kılınmaz, camilerde cemaatle toplu şekilde kılınır. Namaz vakti geldiğinde ezan ve kamet getirilmeden namazı kıldıran imam bayram namazı için niyet eder ve cemaatte aynı şekilde imamın talimatlarını takip eder.

Namaza başlarken niyet edildiği esnada hangi bayram için bayram namazı kılınacaksa onu zikrederek niyet edilir. Örneğin, “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Ramazan Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama.” şeklinde niyet edilir.

BAYRAM NAMAZI 1. REKAT KILINIŞI

İlk olarak sırasıyla imam ve cemaat sessizce "Sübhaneke duası"nı okur,

Tıpkı İftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 2. Tekbir alınır ve ardından olması gerektiği gibi eller yanlara salınır,

Sonra 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Bunun ardından 4. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.

İmam; gizlice "Euzü besmele" çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

BAYRAM NAMAZI 2. REKAT KILINIŞI

İkinci rekata geçildiğinde, İmam; gizlice "Euzü Besmele" çeker, sesli bir şekilde "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Ardından tekrar tıpkı İftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yeniden yanlara salınır,

Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Son olarak ise 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.

Rüku ve secdenin ardından oturulur, "Tahiyyat, Salli-Barik duaları" sırasıyla okunur ve önce sağ tarafa daha sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.

Bunun ardından müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam minbere çıkar ve bayram hutbesini okur.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.