Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakan Yusuf Tekin'den tepki çeken yeni eğitim müfredatı ile ilgili açıklama!

Geçtiğimiz hafta okulların yaz tatiline girmesiyle öğrencilerin 3 aylık yaz tatili serüveni başlamış oldu. Kurban Bayramı tatilinin bitmesiyle birlikte ise bugün öğretmenler 5 gün sürecek mesleki çalışma programına başladı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise video mesajla öğretmenlere ve okul yöneticilerine hitap etti.

Haber Giriş Tarihi: 24.06.2024 14:21
Haber Güncellenme Tarihi: 24.06.2024 14:21
Kaynak: Milliyet
Bakan Yusuf Tekin'den tepki çeken yeni eğitim müfredatı ile ilgili açıklama!

Geçtiğimiz haftalarda uzun çalışmalar sonucu onaylanan ve yürürlüğe alınan yeni eğitim müfredatı ile ilgili tepkiler sürerken Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin erdemli ve yetkin insan yetiştirmek üzere hazırlandığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

"Bu model hem evrensel nitelikli bilimsel ve pedagojik ilkeleri, hem de kadim medeniyetimizin özünü oluşturan milli, manevi değerleri ihtiva ederken şimdiye kadar olduğundan daha dinamik bir eğitim iklimini hedefliyor"

Tekin, 2024-2025 eğitim öğretim yılına 1, 5 ve 9'uncu sınıflarda uygulanmaya başlanacak yeni müfredat için sorumlulukları bulunan öğretmenlerin, yeni müfredatın uygulanışını kavramış biçimde, döneme eksiksiz gireceğini aktardı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 24-28 Haziran tarihleri süresince yüz yüze gerçekleştirilecek mesleki çalışma programının başlaması nedeniyle yayınladığı video mesajla öğretmenlere ve okul yöneticilerine hitap etti.

Bakan Tekin, geçen 36 haftayı yoğun bir çalışma temposuyla tamamladıklarına dikkat çekti. Mesleki çalışmaların temel konusunun Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli olduğunu belirten Bakan Tekin, uygulanmak üzere hazırlıkları tamamlanan öğretim programlarının sadece son 1 yıldaki etütlerle şekil almadığını, bundan 10 yıl önce başlayan ve yürütülen çalışmanın neticesi olarak ortaya çıktığının altını çizdi.

Tekin, "Bu noktaya ulaşırken hazırlık sürecinde ihtiyaç analizi çalışmaları, kapsamlı toplantılar, uzun soluklu istişareler ve kamuoyundaki yansımalar üzerinden raporlamalar, değerlendirmeler yaptık. Bütün bu birikim, geçen yıl yaz aylarında bir veri olarak alındı ve bu veriler sistematik hale getirildi. Modelin beceriler çerçevesi oluşturulurken yaptığımız çok açık çağrıya icabet eden akademisyen, öğretmen ve diğer eğitim paydaşlarının katılımıyla çalıştaylar düzenledik. Sonrasında da her bir ders için oluşturulan komisyonlar, yüzlerce toplantı yaparak müfredatın hazırlıklarını tamamladı. Geçtiğimiz yaz aylarından itibaren binden fazla öğretmen ve akademisyen ile toplantılar düzenledik. 260 akademisyen 700'ün üzerinde de öğretmen bu toplantılara sürekli katıldı. Görüşlerine başvurulan akademisyenler ve öğretmenlerle binin üzerinde eğitim paydaşı ortak çalıştı. Bakanlık merkez teşkilatındaki bütün birimler de müfredat için yoğun bir çalışma yürüttü. 2 haftalık askı sürecinin ardından 'Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli', Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca son eleştiri, görüş, öneri ve paylaşımlar doğrultusunda revize edildi ve son şekline ulaştırıldı" ifadelerini kullandı.

'ÖĞRETMENLERİMİZİN PROGRAMLARI İÇSELLEŞTİRMESİNİ İSTİYORUZ'

Yeni müfredatın önümüzdeki 2024-2025 eğitim öğretim yılından itibaren okul öncesi, 1, 5 ve 9'uncu sınıflarda kademeli şekilde uygulanmaya başlayacağını hatırlatan Bakan Tekin, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli öğretim programları ile ilgili öğretmenlerin aklına takılan hususları formatörlerle istişare etmelerini istedi.

Tekin, "Tüm öğretmenlerimizin geliştirilen öğretim programlarının ortak metin bölümünü mercek altına almasını, programların felsefesini ve ortak hedeflerini içselleştirmesini istiyoruz. Bu süreçte kendi alanınıza özgü öğretim programları üzerinde de çalışmalar yaparak değişiklikleri özümsemenizi ve yeni eğitim öğretim yılı için hazırlıklarınıza başlamanızı bekliyoruz inşallah. Alanında program değişikliği olmayan öğretmenlerim ise ortak metin bölümüne ilişkin değerlendirmelerini tamamladıktan sonra mesleki çalışmalarını illere gönderilen program doğrultusunda okul müdürlüklerince yapılacak planlamaya göre devam edecekler" şeklinde konuştu.

'İTİNAYLA UYGULAMANIZI BEKLİYORUM'

Öğretmenlerin Yeni Maarif Modeli'nin birinci derece uygulayıcısı olduğunu belirten Bakan Tekin, "Sizlerin herkesten önce yeni öğretim programlarının felsefi altyapısına hâkim olmanız bizim için çok önemli. Programa ön yargılardan uzak durarak samimiyetle yaklaşmanızı, hepimizin aynı gemide olduğunu, öğrencilerimizin müreffeh geleceği için iş birliği ile çalışmakta olduğumuzu unutmadan, programı itinayla uygulamanızı bekliyorum" dedi.

Hilal Baldemir

Kaynak: Milliyet

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.