Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

AYM’den iptal kararı geldi! EYT’liler artık o işlerde çalışamayacak

Anayasa Mahkemesi’nin geçtiğimiz günlerde EYT’lileri de yakından ilgilendiren bir karar almasından sonra birçok EYT’li çalıştığı işten ayrılmak zorunda kalabilir. AYM’nin kararıyla, devletten yardım alan söz konusu dernek ve vakıflarda emekli çalıştırılmasına izin veren Ek Madde 20 tümüyle iptal edildi. Bu karara göre, başta Kızılay olmak üzere söz konusu dernek ve vakıflarda geçen yıldan bu yana EYT kapsamında emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden çok sayıda kişi artık çalışamayacak.

Haber Giriş Tarihi: 26.06.2024 11:29
Haber Güncellenme Tarihi: 26.06.2024 11:29
Kaynak: Haber Türk
AYM’den iptal kararı geldi! EYT’liler artık o işlerde çalışamayacak

Anayasa Mahkemesi (AYM) bizzat EYT’lileri ilgilendiren önemli bir karara imza attı. AYM’nin kararına göre, devletten yardım alan bazı dernek ve vakıflarda emeklilerin çalışmasına izin veren kanun maddesi tümüyle iptal edildi. AYM'nin bu kararı, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasası kapsamında geçen yıldan bu yana emekli olup da bahsi geçen kurumlarda çalışmaya devam edenleri de bizzat etkileyecek.

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın aktardığına göre; iptal edilen madde ile birlikte devletten yardım alan Türkiye Maarif Vakfı, Yunus Emre Vakfı, Türkiye Kızılay Derneği, Yeşilay Cemiyeti, Yeşilay Vakfı, Antalya Diplomasi Forumu ile Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı gibi dernek ve vakıflarda emekli çalıştırılamayacak. 

Söz konusu dernek ve vakıflarda geçtiğimiz yıldan bu yana EYT kapsamında emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden çok sayıda kişi ya emekli aylıklarından kesinti yaptırarak çalışmaya devam edecekler ya da çalıştıkları dernek ve vakıflardan ayrılmak zorunda kalacaklar.

Kıvanç'ın iptal edilen maddeye ilişkin aktardıkları şu şekilde: 

"5335 Sayılı Kanuna göre, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar genel bütçeye dâhil dairelerin, katma bütçeli idarelerin, döner sermayelerin, kefalet sandıklarının, sosyal güvenlik kurumlarının ve bütçeden yardım alan kuruluşların kadrolarına atanamazlar.

Emeklilik veya yaşlılık aylığı kesilmeksizin söz konusu kurum ve kuruluşların yanı sıra fonlar, belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulan birlik ve işletmeler, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların bağlı ortaklıkları ile müessese ve işletmelerinde ve sermayesinin yüzde 50’sinden fazlası kamuya ait olan ortaklıklarda çalıştırılamazlar.

Bakanlar, bakan yardımcıları, milletvekilleri, seçimle göreve gelen belediye başkanları ve il encümenleri, Cumhurbaşkanı tarafından atanan ve görevlendirilenler, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce yapılan seçimler sonucunda görev verilenler ile yükseköğretim kurumlarının öğretim üyeliklerine ve Sağlık Bakanlığının tabip ve uzman tabip kadrolarına atananlar için istisna uygulanıyor.

AYM’nin bu kararı vermesinin başlıca nedeni olarak ise eşitlik ilkesine aykırılık gösterildi. Kararın ana sebebinin, genç nüfusun kamu kurum ve kuruluşlarında istihdamının artırılması amacıyla yaşlılık veya emekli aylığı bağlanmış kişilerin bu kurumlarda çalışmasının yasaklanması gerektiği amacı taşıdığı aktarıldı.

Hilal Baldemir

Kaynak: Haber Türk

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.