Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Atıksu Arıtma Tesisine ileri biyolojik dönüşüm

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Çınarcık Belediyesi arasında imzalanan protokolle, Mavi Deniz Atıksu Arıtma Tesisi’nin modernizasyonu ve iyileştirilmesi sağlanacak

Haber Giriş Tarihi: 19.12.2023 14:31
Haber Güncellenme Tarihi: 19.12.2023 14:31
Kaynak: Yalova Hayat
Atıksu Arıtma Tesisine ileri biyolojik dönüşüm

Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Çınarcık’ta bulunan Mavi Deniz Atıksu Arıtma Tesisi’nin ileri biyolojik atıksu arıtma tesisine dönüştürülmesi için protokol imzaladılar. Protokol, Çınarcık Belediyesi’nde düzenlenen törenle gerçekleşti. Protokolün Çınarcık’ta atık su arıtma kapasitesini artırmak, çevresel etkiyi azaltmak ve su kaynaklarını korumayı amaçlıyor.

Protokol töreninde konuşan Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer, hayırlı bir iş yaptıklarını söyledi. Soyer, Mavi Deniz Atıksu Arıtma Tesisi’nin havalandırmalı aktif çamur prosesiyle çalışan tesisin modernizasyonu ve iyileştirilmesi için düğmeye bastıklarını belirtti. Soyer, “Yıllarca süre gelen Çınarcık’ın kanalizasyon alt yapısında köklü bir değişiklik yapmanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz. Yapacağımız çalışma ile bölgenin atık su arıtma kapasitesini artırarak çevresel etkiyi en aza indirmeyi hedefliyoruz. Yapacağımız proje ile ileri teknoloji ve biyolojik arıtma yöntemleriyle, su kaynaklarının korunması ve çevre içinde önemli bir katkısı olacaktır. Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi projemiz Çınarcık’ımıza, doğamıza, insanımıza ve doğada yaşayan tüm canlılarımıza hayırlı olsun” dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da protokolün Çınarcık’a ve Yalova’ya hayırlı olmasını diledi. Altay, Konya Büyükşehir Belediyesi olarak Çınarcık Belediyesi’ne her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Altay, “Çınarcık Belediyesi ile birlikte Mavi Deniz Atıksu Arıtma Tesisi’ni ileri biyolojik atıksu arıtma tesisine dönüştürmek için startı verdik. Protokolü imzalayarak, bu projeyi hayata geçirmek için önemli bir adım attık. Bu proje ile Çınarcık’ta atık su arıtma kalitesi yükselecek, çevre kirliliği önlenmiş olacak. Ayrıca, bu proje ile Çınarcık’ta su tasarrufu da sağlanacak. Çünkü ileri biyolojik atıksu arıtma tesisinden çıkan su, sulama, peyzaj ve endüstriyel kullanımlar için uygun hale gelecek” diye konuştu.

Protokol törenine AK Parti Genel Başkan Vekili Yardımcısı ve Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş de katıldı. Büyükgümüş, protokolün Çınarcık’a ve Yalova’ya hayırlı olmasını temenni etti. Büyükgümüş, “Çınarcık Belediyesi ve Konya Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol, belediyecilikte güzel bir örnek teşkil ediyor. Bu protokol ile Çınarcık’ta atık su arıtma tesisinin ileri biyolojik arıtma tesisine dönüştürülmesi sağlanacak. Bu sayede, Çınarcık’ta çevre ve su kaynakları korunacak, halkımızın yaşam kalitesi artacak. Bu protokolün gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.