Hava Durumu
hayat bankası

ASGARİ ÜCRET ZAMMI BELLİ OLDU

Asgari Ücret Tespit Komisyonu üçüncü toplantısını tamamladı. Toplantı sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan yeni asgari ücreti açıkladı. 1 Temmuz itibarıyla asgari ücret yüzde 34 artışla 11 bin 402 TL oldu.

Haber Giriş Tarihi: 20.06.2023 11:48
Haber Güncellenme Tarihi: 20.06.2023 13:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
ASGARİ ÜCRET ZAMMI BELLİ OLDU

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret zam açıklaması yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan geldi. Asgari ücret tespit komisyonu zam oranını belirlemek için üçünce kez bir araya geldi. Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol da katıldı.

Yapılan toplantının ardından bakan Vedat Işıkhan şu açıklamaları yaptı;

"Türk-İş ve TİSK başkanlarına görüşmelerdeki uzlaşmacı yaklaşımları için teşekkür ediyorum. TİSK Başkanı çalışma hayatı olmak üzere son dönemde ortaya koyduğu fayda odaklı yaklaşımıyla birçok icraata imza attı. Asgari ücrete vergi muafiyeti, beyaz bayrak uygulaması, istihdam teşvikleri bunlardan birkaçıdır. Türk-İş başkanına gösterdiği samimi yaklaşım ve yapıcı tutum için şükranlarımı arz ederim. Yeni asgari ücretin bayram öncesinde hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Komisyon çalışmaları işçi ve işveren taraflarının uzlaşmasıyla sonuçlandı. 2023'ün ikinci yarısında brüt 13 bin 14 net asgari ücret 11 bin 402 lira olarak belirlendi. Yüzde 34 artış yapıldı. 400 TL olarak uygulanan asgari ücret desteği 500 TL olarak uygulanmaya devam edecek."

Asgari ücretin artşı ile birlikte birçok aylık ödemeleri ve primlerde artış meydana geldi. Asgari ücret zam oranı kadar artış yapılacak olan işsizlik maaşı, kıdem tazminatı, 65 yaş aylığı, engelli aylığı, gss primi ne kadar oldu en çok merak edilen konular arasında yer almakta. Peki asgari ücret artışı sonrasında bu baremlerde artış ne kadar oldu?

İŞSİZLİK MAAŞI

İşsizlik maaşı asgari 3 bin 972 lira seviyesinden 5362 liraya yükseltildi, böylece destek miktarı artırıldı.

KIDEM TAZMİNATI

Asgari ücretli çalışanların kıdem tazminatı tavanı, 10.008 lira düzeyinden 13.510 liraya yükseltilerek iyileştirildi.

65 YAŞ AYLIĞI

65 yaş aylığı, 2 bin 604 TL'den 3.515 liraya yükseltilerek emeklilere daha iyi bir destek sağlandı.

ENGELLİ AYLIĞI

Engelli aylığı, %40-69 arası engelliler için geçerli olan 1.738 TL seviyesinden 2.346 liraya çıkarılarak engelli vatandaşlara daha fazla destek sunuldu.

GSS PRİMİ

SGK, Genel Sağlık Sigortası (GSS) primini aylık 300,24 TL olarak uygulamasından 405 liraya yükseltti, böylece sağlık sigortası primi miktarında bir artış gerçekleşti.

HABER/Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.