Hava Durumu

Altınova Belediye Başkan Oral: Her alanda büyük bir değişim, dönüşüm ve gelişime imza attık

Altınova’nın kendi küçük standartları ile büyük bir şehir olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Dr. Metin oral, “Kolay değil adım adım, etap etap bir vizyon ve misyon çerçevesinde ilmek ilmek işleyerek bunu başardık” diye konuştu

Haber Giriş Tarihi: 22.08.2023 11:11
Haber Güncellenme Tarihi: 22.08.2023 11:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Altınova Belediye Başkan Oral: Her alanda büyük bir değişim, dönüşüm ve gelişime imza attık

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral ilçe genelinde yapılan çalışmaları değerlendirdi. Oral, “Geride bıraktığımız süreçte meclis üyelerimiz, belediye personelimizle ve ilçe dinamiklerimizle Altınova’mıza, akıllı kararlarla kalıcı eserler kazandırarak, her alanda büyük bir değişim, dönüşüm ve gelişime imza attık. Atmaya devam ediyoruz ifadelerini kullandı.

“Metropollerin merkezinde”
Oral, “İstanbul, Bursa, Kocaeli gibi 3 büyük metropolün merkezinde tüm doğal güzelliklerimizi, tarım kimliğimizi, tarihi ve turizm değerlerimizi koruyarak cennet ilçemizi hep birlikte geleceğe taşıyoruz. Bugün, Altınova’mızda kişi başına düşen yeşil alanları, sağlık ve eğitime erişim olanakları, evde bakım ve sağlık hizmetleri, sosyal belediyecilik çalışmaları, sporla yetişen çocukları, gençleri, ulusal ve uluslararası kültür sanat etkinliklerimizle, kadınların yaşama ve üretime katılmalarına yönelik projelerimizle, yaşlı ve engellilerimizin huzuru, sokak hayvanlarına ve geri dönüşüme yönelik ve daha nice hizmetlerimizle geleceğe yolculuğumuz sürüyor. Önemli bir tarım kenti olan Altınova’mız aynı zamanda çok önemli bir doğa ve tarih kenti.  Bölgenin en güzel, en yeşil plajı Hersek Plajında yaptığımız sahil düzenlemesi ile yazın yüz binlerce kişiyi ağırlıyoruz. Bu noktada temiz denizimiz, doğamız, 2 kilometreyi aşan plajımız, yürüyüş rotalarımız, piknik ve etkinlik alanlarımız ve etkinliklerimizle bölgenin en önemli ve en çok tercih edilen alternatif rotası olacak. Yine bereketli topraklarımızda yetişen doğal lezzetlerimizin kadınların elinden katma değeri yüksek ürünlere dönüşmesi için bakanlığımızın desteği ile hayata geçirdiğimiz yöresel ürünler merkezi deneme süreçlerini tamamlayarak etap etap hizmet vermeye başladı. Çok yakında açılışını gerçekleştireceğiz. Bu merkezimizde çok sayıda kadının el emeği ürünleri hem yerinde ve hem de internet üzerinden Türkiye ve dünyaya pazarlanacak. Altınovalı kadınlar kazanacak, Altınova kazanacak” dedi.
Altınova markası
Türkiye’nin en nitelikli ve özellikli engelliye uyumlu tıbbı aromatik bitkiler bahçesinde 300’e yakın bitki yetiştirdiklerini kaydeden Oral, “Bezmialem Üniversitesi iş birliği ile düzenli sertifikalı eğitimler veriyoruz. Satış mağazamızda kendi yetiştirdiğimiz ürünlerin satışını yapıyoruz.

Amacımız daha çok kadının istihdam edilmesinin yanı sıra yine kadın üreticiler başta olmak üzere bereketli topraklarımızın katma değeri yüksek tıbbi aromatik bitkilerle buluşmasını sağlamak. Hemşerilerimiz üretecek, Altınova markası ile bizler dünya ile buluşturacağız inşallah. Üreticilerimiz kazanacak, Altınova kazanacak. Yine hemen yanı başında başta flamingolar olmak üzere 300’e yakın kuş türüne ev sahipliği yapan Doğa Eğitim Merkezi ve Engelsiz Kuş Gözlem Kulesi, şimdiden bölgenin en önemli çekim merkezi konumunda. Dünyanın ilk Doğa Pasaportu uygulamasının yer aldığı bu özel ve güzel merkezimiz Altınova’mızın en önemli markası” şeklinde konuştu.
Arkeolojik kazılar
Stratejik konumu nedeniyle Türk ve dünya tarihi açısından çok önemli bir yere sahip olan Altınova’nın bu değerlerini gün yüzüne çıkarmak için başlattıkları arkeolojik kazı çalışmalarında her yıl heyecanlandıran bulgulara ulaştıklarını söyleyen Oral, şöyle devam etti; “Çobankale Arkeolojik Kazıları ve Hersek Deltası ve Su Altı Kazılarında ortaya çıkan eserler dünyanın önemli yayınlarında yer buluyor. Dünyanın ilgisini yeniden Altınova’ya çekmeyi başardık. İki deniz fenerinin yan yana bulunduğu tek yer olan Dilburnu Osmanlı Deniz Feneri Müzemiz ve yanı başında gün yüzüne çıkardığımız Antik Deniz Feneri ile bizim için çok değerli, önemli çekim merkezlerinden biri olacak. Yani tarih ve turizm hamlelerimizle Altınova kazanacak. Tüm bu önemli çalışmaların meyvelerini birlikte topluyoruz, toplayacağız. Yine geçtiğimiz günlerde birlikte ilk etabının açılışını yaptığımız kapalı pazar alanımızda değerli hemşerilerimiz ve esnafımız, hijyenik ve konforlu bir ortamda buluşuyor. Aynı zamanda otopark olarak hizmet veren merkezimiz önemli bir ihtiyaca cevap veriyor. İnşallah kısa süre içerisinde 1500 kişilik düğün ve etkinlik salonumuz, sinema, kafeterya ve etkinlik alanlarımızı da hizmete açacağız.”
Sıfırdan Başlıyoruz Projesi
Oral, Sıfırdan Başlıyoruz Merkezinde sanayi bölgesindeki artık yemeklerin sokak hayvanlar için besin değeri yüksek mamaya dönüştüğünü belirtti. Oral, “Bu mamaları aynı zamanda hayvan sevenlere ücretsiz dağıtıyoruz. Merkezimizde ayrıca kompost tesisinde pazar yerinden ve evlerden topladığımız sebze ve meyve artıklarından organik gübre üretiyoruz. Merkezimiz bünyesinde plastik atıkların geri dönüşümünü de sağlıyoruz” dedi.
Her Eve Bir Bisiklet Projesi
‘Her evde bir bisiklet, her evde hareket, her yerde bereket olacak’ sloganı ile Türkiye’nin en kapsamlı bisiklet projesini başlatarak hediye bisikletlerin dağıtımına başladıklarını kaydeden Oral, “Bisiklet önemli bir kültür. Bisiklet hem ekolojik hem ekonomik hem sağlıklı ve hem de çok keyifli.

Altınova’mızda da artık her evde bir bisiklet, her evde hareket, her yerde bereket olacak. Altınova, bisikletle daha güzel, çok daha sağlıklı olacak” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.