Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Almanya, İspanya ve İtalya’dan vize tepkileri sonrası açıklama

Önceki gün basında yer alan Almanya, İspanya ve İtalya’nın Türkiye için vize başvurularını Haziran ayına kadar askıya aldığı haberlerine büyükelçiliklerden açıklama geldi.

Haber Giriş Tarihi: 30.04.2024 12:13
Haber Güncellenme Tarihi: 30.04.2024 12:13
Kaynak: Sözcü
Almanya, İspanya ve İtalya’dan vize tepkileri sonrası açıklama

Avrupa’da en sık ziyaret edilen ülkeler arasında olan Almanya, İtalya ve İspanya’nın başvuru yoğunluğu nedeniyle haziran ayına kadar Türkiye için vize başvurularını kapattığı haberleri büyük tepkilere yol açmıştı.

Almanya'nın Ankara Büyükelçiliğinden resmi kaynaklar, son haftalarda vize politikasında bir değişiklik yapılmadığını, mart ayında başlatılan başvuru sisteminin hala aynı şekilde aktif olduğunu ifade etti.

Almanya misyonlarının aldığı vize başvuru sayısının verebileceği randevu sayısından daha fazla olduğunu kaydeden kaynaklar, "Bu nedenle belirli vizeler için daha fazla bekleme süresi var ancak Büyükelçilik ve Başkonsolosluk hala vize başvurusu alıyor. Politikamızda bir değişiklik yok." ifadelerini kullandı.

İSPANYA VE İTALYA'DAN AÇIKLAMA

İspanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu kaynakları da Türk vatandaşları için vize hizmetlerinin askıya alınmadığını belirterek Konsolosluğun her gün Türk vatandaşlarına vize verdiğini ve vermeye de devam edeceğini aktardı.

Mayıs ayı için tüm randevuların dolduğu ve bu nedenle yeni randevuların haziran ayı için yakın bir tarihte açılacağı belirtildi.

İtalya'nın Ankara Büyükelçiliğinden kaynaklarda mayıs ayında diplomatik temsilciliklerinin vize talepleri üzerine çalışmalarına devam edeceğine dikkat çekerek vize başvurularının kapatılmasının söz konusu olmadığını kaydetti.

Randevu verilmemesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını; başvuru yapan kişilerin randevu kontenjanlarını neredeyse doldurduğunu aktaran kaynaklar, sistemin her zamanki gibi ilerlediğini özellikle vurguladı.

Kaynaklar, vize başvurularının kapatıldığını belirten haberlerde hata olduğunu ifade ederek randevuları doluluk nedeniyle ay bazlı açtıklarını dile getirdi.

Haziran ayı için randevuların yakın zamanda açılacağını bildiren kaynaklar, "Tamamen aynı süreç. Bu bahsettiklerimiz nedeniyle kapatma gibi bir durum söz konusu değil" ifadelerini kullandı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre de bazı yayın organlarında yer alan "Türk vatandaşlarına vize başvurularının kapatıldığı" şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı vurgulanmış, "Temas edilen ilgili büyükelçilikler, vize başvurularındaki yoğunluk nedeniyle randevuların ileri tarihlere sarkabildiğini, bu sorunu aşmak için çalıştıklarını, ancak başvuruların kapatılmasının söz konusu olmadığını bildirmişlerdir." ifadesi yer almıştı.

Hilal Baldemir

Kaynak: Sözcü

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.