Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

AK Parti'den nüfusu artıracak hamle: Üç çocuğa asgari ücret kadar destek

Türkiye’nin 2023 yılı nüfus verilerine göre doğurganlık hızında yaşanan düşüş çocuk ve genç nüfusunun giderek azalmasına neden olurken Cumhuriyet tarihinde ilk kez yaşlı nüfusu çift haneye yükseldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla AK Parti, ülke nüfusunu artırmak için düğmeye bastı. Son toplantıda üç ve daha fazla çocuklu ailelere asgari ücret kadar bakım desteği teklif edildi.

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2024 10:47
Haber Güncellenme Tarihi: 10.07.2024 10:47
Kaynak: Hilal Baldemir
AK Parti'den nüfusu artıracak hamle: Üç çocuğa asgari ücret kadar destek

Ülkelerin nüfus dağılımlarında önemli bir yere sahip olan çocuk ve genç nüfus oranında düşüş yaşanması şüphesiz o ülke için büyük bir tehlike arz eder. Türkiye’nin 2023 yılı nüfus verileri de bu tehlikenin ortaya çıkmaya başladığını gösterdi.

Türkiye’de doğurganlık hızının düşmesiyle genç nüfus bir anda dünya ortalamasının altına indi.

AK PARTİ ÖNCELİKLİ HEDEFLERİ ARASINA ALDI

Verilere göre Türkiye’de 1965’te 7 olan doğurganlık hızının 2023’te 1,51’e inmesi ve Türkiye’nin bu konuda ilk defa OECD ülkeleri ortalamasının altına düşmesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti kurmayları, doğum oranını artırmayı öncelikli hedefi olarak belirledi.

MYK TOPLANTISINDA MASADAYDI

Ülkenin geleceğini tehdit eden bu tehlike, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan AK Parti MYK'sında masada yer alan en önemli başlıklar arasındaydı.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ PAYLAŞILDI

Yaklaşık 3 saat süren toplantıda AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, Türkiye’nin nüfus dinamikleri ve doğurganlık haritası üzerine Erdoğan’a ve üyelere bir sunum gerçekleştirdi.

Dünyada uygulanan farklı çözüm politika setlerine bakıldığında bir kereye mahsus maddi çocuk teşviklerinin çocuk sahibi olma kararını çok fazla etkilemediği, en başarılı sonuçların alındığı uygulamanın kamu destekli çocuk bakım hizmetleri olduğu belirtildi.

İŞTE NÜFUSU ARTIRMAYA YÖNELİK O ÖNERİLER

Türkiye gazetesinden Cevdet Fırat Aydoğmuş'un haberinde yer alan bilgilere göre, Kadın Kolları Başkanlığı'nın doğum hızının artırılmasına ilişkin önerilerinden bazıları şu şekilde:

Tüp bebek tedavisinde devlet desteği için öngörülen yaş sınırı 40’tan 45’e çıkarılmalı.

- 'Anne dostu hastane’ gibi uygulamalar yaygınlaştırılmalı, devlet hastanelerinde doğum yapma cazip hâle getirilerek doğumun ekonomik ve psikolojik yükü düşürülmeli.

- Doğum izinlerinden sonra annelere çocuklarının ilkokula başlamasına kadar kısmi süreli çalışma hakkı getirilmeli.

- 3 ve üstü çocuk sahibi olan ailelere kademeli olarak asgari ücret tutarında bakım desteği verilmeli.

- Yenidoğan çocuklar için iki yıl süreyle bez ve mama yardımı yapılmalı.

- İki ve üstü çocuğu olan ailelere araç ve konut alımı başta olmak üzere kademeli olarak vergi indirimleri ve avantajlar sunulmalı.

- Aile ve Gençlik Fonu uygulaması, kapsamı genişletilerek çocuk teşvikleri için de kullanılabilmeli.

- Doğum parası olarak verilen 1’inci çocuğa 300 TL, 2’nci çocuğa 400 TL, 3 ve üzeri çocuğa 600 TL olan rakamlar güncellenmeli.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.