Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

9.Yargı paketinde OHAL sopası TMSF için 5 yıl daha kayyım görevi

CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, 2/2258 esas sayısıyla, TBMM Adalet Komisyonu’na adını bile koymaya tenezzül etmeyerek havale edilen Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi (9. Yargı Paketi)’nin bırakın bir yargı paketinden beklenen asgari gerekleri, teklifin birçok maddesinin, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği iptal kararlarının gerekçelerini dahi karşılamadığı gibi yasa yoluyla OHAL’i sürekli kılmaya yönelik olduğunu belirtti

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2024 14:03
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2024 14:03
Kaynak: Yalova Hayat
https://www.yalovahayat.com/
9.Yargı paketinde OHAL sopası TMSF için 5 yıl daha kayyım görevi

Kamuoyunda, 9. Yargı paketi olarak bilinen teklifle, 20 kanunda 38 maddede değişiklik yapıldığını söyleyen Tahsin Becan, tıpkı öncekilerde de olduğu gibi, bu yargı paketinin de, yargı ve hukuk alanında niteliksel bir dönüşümü sağlamadığı gibi yürütmenin yargı üzerindeki tahakkümünün sonlandırılmadığını ve yargı bağımsızlığını sağlayacak adımların atılmadığını ilk bakışta anlaşıldığını dikkat çekti.

TBMM Milli Savunma Komisyonu’nu üyesi Tahsin Becan, yargı sorununu ele alırken öncelikle yapısal sorunlar halledilmezse, reform algılarıyla günü kurtaran, içi boş sınırlı değişikliklerin sistemin çürümesine engel olamayacağını aktararak şöyle devam etti; “22 yıllık bir iktidar, bugüne kadar çıkardığı yargı paketleriyle, 27. ve 28. yasama dönemlerinde 349 maddeyi yürürlüğe koyduğu gibi Yargı Reformu Strateji Belgesi ve İnsan Hakları Eylem Planı’yla toplam 18 amaç, 113 hedef, 649 faaliyet açıklamalarına rağmen ne yargının sorunlarına derman olundu ne de özellikle adil yargılanma hakkının asgari gereklerini sağlayacak değişiklikler yapabildi” dedi.

“OHAL sopası TMSF”

Becan teklifte, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun kayyım olarak atanmasına ilişkin kapsam “terör örgütlerine aidiyeti, iltisakı veya irtibatı” yerine “Türk Ceza Kanununun veya Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanunun ilgili maddelerinde düzenlenen suçların işlendiği hususunda kuvvetli şüphe sebeplerinin varlığı halinde” şeklinde 5 yıl daha uzatılarak sunulduğunu belirtti.

Yalova Milletvekili Tahsin Becan, TMSF’yi şirketlere gösterdikleri bir sopa gibi kullanarak el konulan şirketler üzerinde nasıl tasarruf edildiğinin ve sermayenin paravan şirketler yoluyla eşe dosta nasıl dağıtıldığının bilinmediği için bu şirketlerin büyüklükleri de dikkate alındığında bir sermaye transferi merkezi olarak kurgulandığına dikkat çekti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.