Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

5 seçim çevresi yeniden sandığa gidiyor! 2 Haziran’da seçim tekrarlanacak

Türkiye 31 Mart’ta sandığa giderek 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini seçti. Pazar günü gerçekleştirilen seçimin hemen ardından birçok il ve ilçede sonuçlara itirazlar peş peşe geldi. Birçok sandıkta tekrar ve tekrar sayım yapıldı bazı yerlerde sonuç aynı kalırken bazı yerlerde ise sonuç değişti. YSK bazı il ve ilçeler için ise seçimin iptaline karar verdi. Seçimin iptal edildiği çevreler 2 Haziran’da yeniden sandığa gidecek. İşte o yerler…

Haber Giriş Tarihi: 05.04.2024 11:26
Haber Güncellenme Tarihi: 05.04.2024 11:26
Kaynak: Hilal Baldemir
5 seçim çevresi yeniden sandığa gidiyor! 2 Haziran’da seçim tekrarlanacak

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri geride kalırken beraberinde birçok şaibeli sonuç ve itirazlar getirdi. Pazar gününden bu yana birçok il ve ilçede sandıktan çıkan sonuçlara itiraz edildi ve yeniden sayımlar yapıldı.

Şu ana kadar itiraz edilen ve oy farkının çok az olduğu 5 seçim çevresinde il ve ilçe seçim kurulları tarafından seçimin yenilenmesine karar verildi.

ARDAHAN

CHP adayı ve Ardahan’ın mevcut Belediye Başkanı Faruk Demir 5 bin 49 oy, AK Parti adayı Yunus Baydar ise 4 bin 875 oy aldı. İl Seçim Kurulu AK Parti'nin itirazını kabul etti, Ardahan’da seçimleri yenileme kararı aldı.

AKPAZAR

Tunceli'nin Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar beldesinde de ilçe seçim kurulu tarafından seçimlerin tekrar yapılmasına karar verildi. CHP'nin adayı Zeynel Yıldırım 471 oy alırken AK Parti'nin adayı Ali Aydın 467, DEM Parti adayı Orhan Çelebi ise 274 oy aldı. Sonuca AK Parti tarafı itiraz etti.

GÜZELYURT

Aksaray'ın Güzelyurt ilçesinde sadece bir oyla kaybeden AK Parti'nin itirazı kabul edildi. Seçimlerin burada da yenilenmesine karar verildi. Güzelyurt'ta belediye başkanlığını kesin olmayan sonuçlara göre 549 oy alan İYİ Parti adayı Hazim Turan kazanmıştı. AK Parti adayı Ünal Demircioğlu 548 oy almıştı ve itiraz etmişti.

HİLVAN

DEM Parti belediyeyi kazandığı Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde, AK Parti'nin 15 sandığa itirazı üzerine seçimlerin 2 Haziran’da yenilemesine kararı verildi. Hilvan'da DEM Parti adayı Serhan Paydaş 6 bin 960 oy alırken, AKP adayı Aslan Ali Bayık ise 6 bin 439 oy almıştı.

PINARBAŞI

Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde ise seçim MHP'nin itirazının üzerine iptal edildi. CHP, uzun yıllar sonra kazandığı ilçede 5 bin 82 oy almıştı, MHP ise 4 bin 758 oyda kalmıştı fakat itirazda bulunmuştu.

YENİDEN SEÇİM NASIL YAPILACAK?

Yüksek Seçim Kurulu, yerel seçim öncesinde olası yenileme durumunda seçimlerin haziran ayının ilk pazar günü olması yönünde karar vermişti. Tüm itiraz sonuçları tamamlandıktan sonra bir seçim çevresinde yeniden seçime gidilmesi halinde 2 Haziran Pazar günü yeniden sandık kurulacak. İtiraz süreci 2 Nisan günü başladı ve 10 Nisan günü sona erecek. İl seçim kurulu karalarına olağanüstü itiraz için ise son tarih 14 Nisan olarak belirlendi.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.