Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için "Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınav Rehberi" yayımlandı

Geçtiğimiz haftalarda açıklanan 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin mülakat düzenlemesi merak ediliyordu. Milli Eğitim Bakanlığı, 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin "Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınav Rehberi" yayımlandı. Buna göre öğretmenlerin gireceği sözlü sınav (mülakat) kuralları rehberde yer aldığı şekilde olacak.

Haber Giriş Tarihi: 23.05.2024 16:29
Haber Güncellenme Tarihi: 23.05.2024 16:29
Kaynak: Hilal Baldemir
20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için "Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınav Rehberi" yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için uygulanacak sözlü sınavın kapsamı ve yapılan değişiklikleri kapsayan rehberi yayımlandı. 1 Temmuz'da başlayacak sözlü sınavların mevzuat hükümlerine göre sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi ve adayların doğru ve anlaşılır şekilde bilgilendirilmesi amacıyla "Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınav Rehberi" hazırlandı.

52 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik gereği sözleşmeli öğretmenlik alımında yüzde 50 oranında geçerli olmak üzere sözlü sınav yapılacak.

Sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere ilan edilen alanlardaki kadrolara başvuru yapan ve başvurusu onaylanan adaylardan KPSS'de ilgili puan türüne göre en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere belirlenen kontenjan sayısının 3 katı kadar aday yerleştirildikleri sınav merkezlerinde sözlü sınava tâbi tutulacak.

Sözlü sınav soruları adaylara göre değişiklik gösterecek ve elektronik kura ile belirlenecek. Daha sonra komisyon, adaya yöneltilecek soruların yer aldığı soru cevap kâğıdının çıktısını alacak.

Soru cevap kâğıdında yalnızca 3 soru yer alacak. Sorular; "Alanına ait bir ders işlenişinin veya öğrencilerle gerçekleştirilecek çalışmaların nasıl yapılacağının örneklerle açıklanması, genel kültür, eğitim bilimleri" konu başlıklarından oluşacak.

SINAV ANINDA KAMERA KAYDI ALINACAK

Salon listelerinde ve sözlü sınav aday değerlendirme formlarında aday isimleri ve T.C. kimlik numaraları hiçbir şekilde yer almayacak. Bunların yerine sözlü sınav giriş belgelerinde her aday için bulunan aday başvuru numaraları kullanılacak.

Adaylar, sözlü sınav esnasında komisyon üyelerine kimlik belgelerini hiçbir şekilde ibraz etmeyecek. Adayların sözlü sınava girdiği sınav salonunda, sınav esnasında kesintisiz biçimde kamera kaydı alınacak. Sözlü sınav esnasında adayların içeride kalma süresi 45 dakika olacak.

Değerlendirme, adayların elektronik kura ile belirlenen ve herkes için farklı olan sorulara sözlü olarak verdikleri cevaplar üzerinden yapılacak.

Sözlü sınavların şeffaf ve güvenli bir biçimde uygulanabilmesi amacıyla adayların sözlü sınav süresince verdikleri tüm cevaplar kamera kaydına alınacak ve aynı zamanda adayların cevaplarını soru cevap kâğıdına el yazıları ile yazmaları da istenecek.

Adaylar sorulara verdikleri cevapları, komisyon tarafından çıktı alınan soru cevap kâğıdına kendi el yazısı ile yazarak imzalayacak ve komisyona teslim ederek sınav salonundan o şekilde ayrılacak.

Sorulara verilen cevapların soru cevap kâğıdına aday tarafından yazılmaması, yazılıp imzalanmaması veya soru cevap kâğıdının usulüne uygun olarak komisyona teslim edilmemesi hâlinde bu durum komisyon tarafından tutanak altına alınacak.

Adayların sözlü sınavdan aldıkları puanları, bir sonraki aday sınav salonuna girmeden önce komisyon üyelerince sözlü sınav sonuç ekranına yansıtılacak ve aday için değerlendirme işlemi aday henüz oradayken tamamlanacak.

Sınavlar yalnızca 20 ilde belirlenen sınav merkezlerinde gerçekleştirilecek.

Sözlü sınav sonuçları tüm adayların sözlü sınav süreçleri tamamlandıktan sonra açıklanacak. Adaylar sonuçlarını e-Devlet kullanıcı adı ve şifreleriyle öğrenebilecek.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK SÖZLÜ SINAV REHBERİ'NE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.