Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

19 Mayıs, Yalova’da coşkuyla kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Yalova’da düzenlenen törende Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı, ardından coşkulu bir kutlama programı gerçekleştirildi

Haber Giriş Tarihi: 19.05.2024 15:11
Haber Güncellenme Tarihi: 19.05.2024 16:09
Kaynak: Murat Can Aytemur
19 Mayıs, Yalova’da coşkuyla kutlandı

Yalova'da, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkusu, Yalova Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen anlamlı bir törenle başladı.

İlk olarak Yalova Gençlik ve Spor İl Müdürü Salih Kılıç tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı. Çelenk töreninin sonrasında ise Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, Yalova Belediye Başkanı Mehmet Gürel ve diğer il protokolünün katılımlarıyla çeşitli etkinliklerin yapıldığı görkemli bir kutlama programı gerçekleşti. Program, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Gençlik ve Spor İl Müdürü Salih Kılıç yaptı.

En büyük güvencemiz gençlerimizdir”

Müdür Kılıç, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Samsun'a ilk adımı atarak milli mücadele ateşini tutuşturduğu 19 Mayıs 1919, esarete hiçbir vakit boyun eğmemiş, hürriyete tutkun necip milletimizin yeniden ayağa kalktığı ve cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı tarih olmuştur.

19 Mayıs kurtuluşun ilk adımıdır, 19 Mayıs yeniden şahlanışın ön sözüdür, 19 Mayıs Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk karış, ilk fidanı, ilk haykırışıdır. 19 Mayıs anaların yaşlı gözlerinin silindiği, evlatların kahırlı bekleyişinin sonlandığı, şehit eş ve çocuklarının, erlerinin öcünü almaya yemin ettiği gündür, 19 Mayıs ezelden beri var olmuş ama asla esir olmamış Türk'ün tarih sahnesindeki yeni şahlanış, taze bir fidan gibi göğe yükselişidir.

Bugün Türkiye'nin demokrasisi ve birliği adına önemli bir gün olarak kutlanan 19 Mayıs aynı zamanda gençliğimizin geleceğine ışık tutan bir bayramdır. Sevgili gençler, bu vatanın teminatı, geçmişini, tarihini, kültürünü bilen, özüne ve geçmişine sahip sizler olacaksınız.

Her 19 Mayıs’ta Samsun'dan elden ele Ankara'ya koşturulan bayrağımız, rengini, bu topraklar hep vatan kalsın diye şehit olan şühedanın kanından almıştır. Unutmayınız ki, tarihi şan ve şerefle yoğrulmuş bir milletin fertleri olarak, binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir.

Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır.

Unutmayınız ki, vatanını en çok seven görevini en iyi yapan vatanı milleti için çok çalışandır.

Mazimizden aldığımız güç ve ilhamla geleceğe emin adımlarla yürürken en büyük güvencemiz gençlerimizdir.

Gençlerimizin, bu aziz vatanın, ecdadımızdan bizlere emanet olduğunun derin idraki içinde, tarihimize ve değerlerimize samimiyetle sahip çıkarak ülkemizi hep birlikte daha ileriye taşımanın gayreti içinde olacaklarına; bu büyük mesuliyetin şuuruyla daha çok çalışacaklarına, ülkemize ve milletimize yararlı fertler olacaklarına, yeniden şekillenen dünyada, al bayrağımızla en yüksekte dalgalandıracaklarına gönülden inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz milletimizin bağımsızlığı, huzur ve refahı için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi, merhum gazilerimizi ve tüm milli mücadele kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla yad ediyor, sevgili gençlerimizin ve tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı yürekten kutluyorum” dedi.

Gençler yeteneklerini sergiledi

Müdür Kılıç’ın konuşmasını tamamlaması ardından, günün anlam ve önemi ile alakalı olarak şiirler okundu, gençliğin önemine bir kez daha dikkat çekildi. Program yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödül takdimi ile devam etti. Öğrencilere ödül takdimi esnasında gerçekleştirilen paramotor gösterisi ise alandakilere keyif dolu anlar yaşattı.

Kutlamalar, Yalova Gençlik Merkezi, sporcuları ve halk oyunu ekipleri tarafından düzenlenen gösteriler ile devam etti. Coşkulu kalabalığın alkışları eşliğinde gösterilerini sergileyen gençler, renkli anlara sahne oldu.

Yalova'da gerçekleştirilen bu coşkulu etkinliklerle, 19 Mayıs'ın önemi bir kez daha vurgulanırken, gençlerin vatanlarına sahip çıkma ve ülkeyi daha ileriye taşıma konusundaki sorumluluklarına dikkat çekildi.

Kaynak: Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.