Hava Durumu

“100 km’lik bir yırtılma olabilir”

DOHAD Başkanı Fuat Agalday beklenen olası Marmara depreminde 100 kilometrelik bir fay kırığı yaşanabileceğini ifade etti. Agalday, bunun 7,5 büyüklüğünde bir deprem üreteceğine de dikkat çekti

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2023 10:43
Haber Güncellenme Tarihi: 04.07.2023 10:43
https://www.yalovahayat.com/
“100 km’lik bir yırtılma olabilir”

Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) Başkanı Fuat Agalday, yerli sismometre ile Marmara Bölgesi’ndeki farklı noktalarda ölçümler yaparak beklenen olası Marmara depreminin ayak seslerini dinliyor. Yapılan çalışmalarda depremin Yalova ve İstanbul yönlerine 2 taraflı olarak 100 kilometrelik bir fay hattının kırılması ile gerçekleşebileceğini ifade eden Agalday, haziran ayı deprem etkinliğine bakıldığında Büyükçekmece-Beylikdüzü arasında sismik boşluk olduğunu ve bu boşluğun olası depremin başlangıç alanını işaret edebileceğini belirtti.

Agalday, resmi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadelere yer verdi; “Kendini bariz olarak gösteren sismik boşluk beklenen Marmara depreminin olası yerini işaret ediyor olabilir. Olası depremin başlangıç alanına dikkat çekmeye çalıştım. Bu alanın batısına doğru ve doğusuna doğru yırtılma devam edecektir. Tamamı 100 km civarında olan bu segmentler tetiklenerek tamamı tek seferde yırtılabilir. Tek seferde 100 km’lik yırtılma 7,5 büyüklüğünde deprem yaratabilir. Daire içinde gösterilen bölge Yalova ve İstanbul’un yoğun yerleşim bölgelerine yakın. Bu bölgede gerçekleşebilecek olası deprem daha çok zarar verecektir.”

Agalday, yerli sismometre ile yaptığı ölçümlerle olası Marmara depremini önceden tahmin ederek halkın bu konuda bilgilendirilmesi için çalıştığını söyledi. Agalday, depreme karşı hazırlıklı olunması gerektiğini vurguladı.

HABER/Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.