Hava Durumu

“Yalova yatırımcı için güvenli liman”

Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova’da hızla yükselen Yalova Makine İhtisas OSB ve Avrasya OSB’nin yatırımcılar için güvenli liman olarak görüldüğünü söyledi. Erol, OSB’lerin tamamlanması sonrasında ilimize yaşanacak göçün göz önünde bulundurulması ve bu yönde iyi bir planlama yapılmasının da son derece önemli olduğunu altını çizdi.

Haber Giriş Tarihi: 22.06.2023 04:15
Haber Güncellenme Tarihi: 22.06.2023 12:46
https://www.yalovahayat.com/
“Yalova yatırımcı için güvenli liman”

Özellikle Yalova ekonomisinde ilerleyen süreçte lokomotif bir görev üstlenecek olan OSB’lere vurgu yapan Vali Erol, bu konuda görüşlerini ortaya koydu. Pandemi döneminin OSB’lerin ilerlemesini bir süre geciktirdiğini ifade eden Erol, “Pandemi OSB’lerin gelişimine ve hedeflerine bir miktar olumsuz yansıdı. OSB’lerde birçok yatırımcı arsalarını aldılar ama pandeminin oluşturduğu belirsizlik ortamında buraya binalarını dikemediler. Bu da elbette bir miktar gecikmeye neden oldu. Ama sevindirici olan bir şey var ki, pandemiye rağmen arsa alıp da vazgeçen olmadı. Yatırımcı burada bir gelecek gördüğünü bu tavrı ile ortaya koydu. Yalova yatırımcı için güvenli liman olduğunu bu anlamda gösterdi. Artık OSB’lerin önü açıldı. Geçen yıl temelini attığımız fabrikalardan kısa zaman içerisinde üretime geçecek olanlar var.” dedi.
“Hızla ilerliyorlar”
Yalova Makine İhtisas OSB ve Avrasya OSB’nin hızlı bir şekilde ilerlediğini belirten Vali Erol, “Şu anda ilimizde hızla ilerleyen 2 OSB var. Bunlar Yalova Makine İhtisas OSB ve Avrasya OSB. İki OSB’de hızlı bir şekilde ilerliyor. Makine İhtisas OSB’de yönetim binaları tamamlandı, kamuya tahsis edilecek binalar tamamlanma aşamasında.” diye konuştu.
“Örnek bir model”
Yalova Makine İhtisas OSB ve Yalova Üniversitesi arasındaki ilişkiden de övgü ile bahseden Yalova Valisi Muammer Erol, “Yine Yalova Üniversitesi hem Teknokent’i hem de mühendislik fakültelerini Yalova Makine OSB’nin içerisine taşıyacak. Bu binaları da bila bedel OSB yapıyor ve Üniversiteye veriyor. Bu model Türkiye’de neredeyse ilk. Örnek bir yapı oluşuyor orada. Yani Yalova Makine İhtisas OSB Yeşil, Yenilikçi, Yüksek Teknolojili ve Yalın üretim konseptine uygun bir şekilde ilerliyor.” şeklinde konuştu.
“Doğru planlama şart”
OSB’lerin artılarının yanısıra bir takım eksilerinin de olacağı uyarısında bulunan Yalova Valisi Muammer Erol, “Elbette OSB’lerin devreye girmesi bazı sorunları da beraberinde getirecektir. Yalova’da ki yerel yöneticilerin de bunları önceden görüp daha şimdiden tedbir alması lazım. Örneğin OSB’lere bağlı olarak ilimize gelecek yeni göçler için yerleşimin doğru planlanması lazım. Belediyelerin de bunu öngörerek imar planı uygulamalarında yaşanacak göç dalgasını göz önünde bulundurmaları gerekli. Ama bunu sadece OSB’lerin olduğu ilçelerde değil Yalova’nın bütününde planlamak lazım. Bunun uzun vadeli bir projeksiyonu şu an için yok.” dedi.
“Göç dalgasının altında eziliriz”
Yalova’ya yaşanacak göçün mutlaka titiz bir planlama ile karşılanmasının önemine vurgu yapan Vali Erol, “Ben göreve geldiğimde tersanelerde 13 bin kişi çalışıyordu. Şu anda 30 bini aştı. Bunların tamamı burada yaşamıyor. Gebze Gemlik arasında her türlü vasıta ile tersanelere gelip gidiyor çalışanlar. Elbette OSB’lere gelecek olan çalışanların bazıları da il dışına yerleşmeyi tercih edebilir. Mesela Orhangazi OSB’lere çok yakın bir yer. İşte bunlar da bilinmezler. Bunların hepsi hesaba katılarak bir planlama yapmaya ihtiyacımız var. Eğer iyi planlanırsa OSB’lere çalışma için gelecek ve Yalova’da yaşayacak herkes ilimize bir artı değer getiri. Ama planlayamazsak eğer göç dalgasının altında eziliriz. Bütün iş yerel yönetimlerde ve yerel yönetimlerin imar yetkilerini yerinde kullanmalarında” diye konuştu.


HABER/Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.