Hava Durumu
hayat bankası

Yalova UMKE Ekipleri Her Türlü Koşula Hazırlıklı

Ülkemizde afetler ve çeşitli durumlarda gönüllü olarak sağlık hizmeti sunan sağlık personellerinden oluşan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), bu sene 65 UMKE gönüllüsü ile hizmet vermeye devam ediyor. Aldıkları eğitimler ve yaşanan afetlerde gösterdikleri başarılar ile halka güven vermeye devam ediyor

Haber Giriş Tarihi: 09.08.2023 12:27
Haber Güncellenme Tarihi: 09.08.2023 13:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Yalova UMKE Ekipleri Her Türlü Koşula Hazırlıklı

Olaylara karşı her an, her daim hazır olan UMKE bu başarısını disiplinli bir şekilde aldığı eğitimlere borçlu. Yalova’da afet durumlarında hazırlıklı olmak için çalışmalara devam eden UMKE ekipleri 5 ve 9 Haziran tarihleri arasında temel eğitim aldı. Yalova, Çanakkale, Bursa ve Balıkesir illerinden gelen 45 UMKE gönüllüsüne yönelik eğitim, olay yeri yönetimi, zorlu saha, triyaj ve zorlu saha tatbikatları ile sonlandı.

6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ilimizi etkilemiş olan büyük deprem sonrasında bölgeye intikal eden 45 UMKE personeli, arama-kurtarma ve sağlık hizmetlerinde yer alarak destek verdi. Ayrıca sağlık tedbiri amacıyla 6 UMKE personeli Hakkâri sınırında görevlendirildi.

UMKE ekiplerinin envanterinde ise 2 adet (UMKE Müdahale Aracı, 1 adet Ambulanstan dönüşüm personel nakil aracı ve 1 Adet Acil Müdahale Aracı (TUN) bulunuyor. Olağandışı afet durumunda kurulmak üzere 1 adet Lanco Şişirilebilir Hastane Seti ayrıca 72 m2 ve 37,5 m² olmak üzere 2 adet Şişme Acil Müdahale çadırı ile 18 metrekare şişme triyaj çadırı da mevcut.

Yalova İl Sağlık Müdürü Dr. Emrah Eray, UMKE ekiplerinin önemine değinerek, “UMKE ekiplerimiz, her türlü afet ve olağandışı durumda yeterli ve nitelikli sağlık hizmeti sunabilmek için gönüllülük esasıyla çalışan profesyonel sağlık personelimizdir. Onlar hem normal şartlarda hem de zorlu koşullarda insan hayatını kurtarmak için büyük bir fedakârlık göstermektedir. Biz de onların eğitimlerine, donanımlarına ve motivasyonlarına önem veriyoruz. Onların her türlü şartta görevlerini yerine getirmesi için gereken ne destek varsa verdik vermeyi de sürdüreceğiz.” dedi.

Haber/Murat Can Aytemur

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.