Hava Durumu

UZMANLARDAN HERKES DELTASI İÇİN DEPREM UYARISI

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi, Yerbilimci Prof. Dr. Cenk Yaltırak, Doğu Marmara Depremi’nin Hersek Deltası’nda meydana geleceğini ve büyüklüğünün de en az 7,6 olacağını söyledi. Yaltırak, deprem araştırmalarında kullanılacak bir swath tipi açık deniz araştırma gemisinin olmamasına da tepki gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 21.06.2023 00:32
Haber Güncellenme Tarihi: 21.06.2023 00:32
https://www.yalovahayat.com/
UZMANLARDAN HERKES DELTASI İÇİN DEPREM UYARISI

Yaltırak, yaptığı açıklamada, 1999 Gölcük Depremi’nden sonra Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın orta kesiminin gerildiğini ve bu bölgede büyük bir deprem beklenmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtti. Yaltırak, “Asrın en büyük depremlerinden biri sayılacak Doğu Marmara Depremi 7,6 olduğunda en büyük ivme (1.1 g) Hersek deltasında gerçekleşecek.” dedi.

Yaltırak, depremin zamanlaması ve yerinin daha iyi belirlenebilmesi için deniz araştırmalarının önemine dikkat çekti. Yaltırak, “Ne garip bizim işlevsel bir orta boy (27 m) swath tipi açık deniz araştırma gemimiz yok. Üstelik büyük gemilerimizin işletilme maliyetinin yüksekliği ve hareket alanı zorluğu ile açık deniz alanında fayları haritalayabilecek sistemli bir faaliyette bulunmamız şimdilik hayal.” diye konuştu.

Yaltırak, bu tip bir geminin yapılması için Cemre Shipyard isimli tersaneye başvurduklarını ancak tersanenin de depremden en fazla etkilenecek yere inşa edilmiş olduğunu söyledi. Yaltırak, “Böyle bir geminin yapılması bizim Akdeniz Ege Karadeniz’de deniz araştırmalarımızda devrim yaratacağını biliyoruz. Bir nalı kurtaracak mıhtır.” dedi.

Yaltırak’ın açıklaması ise Yalova başta olmak üzere Kocaeli’de de tedirginliğe neden oldu. Bölgede yaşayan vatandaşlar, depreme karşı daha fazla önlem alınmasını istedi.

HABER/Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.