Hava Durumu
hayat bankası

Üşümezsoy, Esenköy-Bozburun fayını işaret etti

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Esenköy-Bozburun fay hattında bir kırılma yaşanabileceği uyarısında bulundu

Haber Giriş Tarihi: 07.06.2023 04:40
Haber Güncellenme Tarihi: 07.06.2023 04:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Üşümezsoy, Esenköy-Bozburun fayını işaret etti

Ünlü deprem uzmanı Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, olası Marmara depremi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Üşümezsoy, harita üzerinde çizgilerle göstererek, risk taşıyan faylar olarak Esenköy-Bozburun fayı ve Gemlik-Mudanya fayına dikkat çekti. Üşümezsoy, aynı zamanda buralarda oluşabilecek depremlerin şiddetlerini de açıkladı.

Prof. Dr. Üşümezsoy, “Haritada görülen Gemlik-Mudanya fayı ile Esenköy-Bozburun fayı Marmara’da risk taşıyan faydır. Kuzeydeki ise Kumburgaz fayına verev gelen fay hattı risk taşıyan faydır. Bu bölgelerde 5 ve üzeri depremler oldu. 5.7’lik depremin olduğu nokta görülmektedir. 5 üzerindeki noktalar ise kırılmış Tekirdağ-Silivri fayı üzerindedir. Crip olduğu için orada bir risk yoktur. Risk olarak Gemlik-Mudanya fayı görülmektedir” dedi.

Üşümezsoy, Gemlik-Mudanya fayı ve Esenköy Bozburun fayının birlikte kırılması durumunda 7 büyüklüğünde deprem olma ihtimaline işaret ederek, “Bu faylar Marmara’da kırılmamış ve stres birikmiş faylardır. Bu faylar birlikte kırılırsa 7 büyüklüğünde deprem üretebilir. Tek kırılırsa 6 buçuk büyüklüğünde deprem üretebilme potansiyeline sahiptir” diye konuştu.

Üşümezsoy ayrıca son zamanlarda Marmara’da meydana gelen 4 ve 5 büyüklüğündeki depremlerin crip olarak akmasıyla oluşan depremler olduğunu ve büyük bir deprem oluşturmayacağını söyledi.

Üşümezsoy, 1999 Gölcük depreminden sonra Yalova ve Körfez fay hattı üzerinde yeniden stres oluştuğunu da belirterek, “Bölgenin kırmızı çizgilerle çizildiği yerler risk taşıyor. Mavi çizgi 1894’te Çınar çukuru güney kesimde kırılan fay hattı ve 1999’da kırılan Yalova ve Körfez fay hattını gösteriyor. Kırmızı kesimler ise bu deprem sonrası 1999 sonrasında stres yüklenen fay hatları Gemlik-Mudanya ve Bozburun fayını gösteriyor” dedi.

HABER/Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.