Hava Durumu
hayat bankası

“Trafikte bisikletlilere biraz saygı bekliyoruz”

Yalova Bisiklet Yıldızları Spor Kulübü Başkanı ve Türkiye Bisiklet Dernekleri Federasyonu Yalova İl Temsilcisi Harun Ertuğrul, bir basın açıklaması yaparak, trafikte bisiklet kullanıcılarına saygı gösterilmesini istedi.

Haber Giriş Tarihi: 22.07.2023 13:15
Haber Güncellenme Tarihi: 22.07.2023 13:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
“Trafikte bisikletlilere biraz saygı bekliyoruz”

Ertuğrul, son yıllarda ölümlü bisiklet kazalarının arttığına dikkat çekerek, devletten ve yerel yönetimlerden bisiklet yolları ve sürücüleri uyaran tabelalar talep etti.

Yalova Bisiklet Yıldızları Spor Kulübü Başkanı ve Türkiye Bisiklet Dernekleri Federasyonu Yalova İl Temsilcisi Harun Ertuğrul, özellikle pandemi döneminde bisiklet kullanımının arttığını ve bisikletin ulaşım aracı olarak daha çok tercih edildiğini belirtti. Ertuğrul, "Trafik kanunlarında belirtildiği gibi bisiklet yolunun olmadığı karayollarında diğer araçlar gibi yol hakkı ve önceliği daha çok anlam kazandı. Ancak bizim sürücülerimiz bunu bilmek istemiyor. Olan ise bizim canlarımıza oluyor. Kiminin babası kiminin kardeşi bu şekilde aramızdan zamansızca ayrılıyor" dedi.

Ertuğrul, çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmış olan ülkelerde araçların bisikletlere her zaman saygı ve hoşgörü gösterdiğini, yol hakkı tanıdığını, hatta 1.5 metre sollama mesafesi ile geçiş yaptığını söyledi. Ertuğrul, "Bizler de bu saygıyı ülkemizde görmek istiyoruz. Bu en büyük arzumuz. Ama maalesef daha dün yaşadığımız bir kaza Doğanay Güzelgün kardeşimizi bizlerden kopardı. İnşallah bundan sonra bu acıları yaşamayız diyoruz" diye konuştu.

Ertuğrul, Yalova Bisiklet Yıldızları Spor Kulübü olarak kamu adına çalışan bir STK olduklarını ifade ederek, öncelikle araç sürücülerinden kendilerini trafikte görmelerini istediklerini kaydetti. Ertuğrul, "Devletimizden ve yerel yönetimlerden bisiklet yolları istiyoruz. Sürücüleri uyaran tabelalar istiyoruz. Yurt dışındaki bisikletçilerin sahip olduğu bu hak ve imkanların bizde de olmasını istiyoruz" dedi.

Ertuğrul, bir bölgenin medeniyet ve çağdaşlık seviyesinin o bölgede bisiklet kullanım sayısının fazlalığı ile doğru orantılı olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: "Hergün toplu taşıma araçları, özel ve ticari araçların ortak kullandığı karayollarında trafik kurallarını hiçe saydığını yakından görmekteyiz. Bu durum ise önlem alınmadığında biz bisikletçilerin canını tehlikeye atmaktadır. Örneğin trafik şeritlerinin ve yollarının bisikletliler için uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Unutmayınız ki trafikte biz de varız."

Ertuğrul, Yalova'da bisiklet kullanıcısı sayısının her gün arttığını da belirterek, "Yalova Bisiklet Yıldızları Spor Kulübü olarak yaptığımız değerlendirmelerde şunu görüyoruz. Bisiklet; çevreye dost, sağlıklı, turistik ve çağdaş ulaşım aracı olduğu için yüzlerce Yalovalı ve Yalova'ya gelenler bisikleti gezi ve ulaşım aracı olarak kullanmakta. Yalova'mız kültür, tarih, doğa ve turizm şehri olup aynı zamanda Yürüyen Köşkü ve ipek yolu ile de bilinmektedir. Avrupa'da çok büyük proje bütçeleri bisiklet yollarının yapımı için ayrılmaktadır. Bizler ise şehrimizi tanıtmak ve spor yapabilmek adına kısıtlı bütçemizle bu işi gönüllü olarak yapmaktayız, üstelik canımız pahasına" dedi.

Ertuğrul, bu vesileyle kendilerine daha fazla bisiklet yolları ve bisikletçiye trafikte saygı istediklerini ve bu amaca yönelik somut projeler hayata geçene kadar, trafikte bir canlarını kaybetmeyene kadar zaman zaman başka eylem ve etkinlikler de düzenleyeceklerini bildirdi.
Basın açıklaması gerçekleştirilecek
Yalova Bisiklet Yıldızları Spor Kulübü Başkanı ve Türkiye Bisiklet Dernekleri Federasyonu Yalova İl Temsilcisi Harun Ertuğrul 23 Temmuz 2023 Pazar günü saat 17,00-18,00 arasında Cevdet Aydın Parkı’nda geçtiğimiz günlerde geçirdiği trafik kazası sonrasında hayatını kaybeden bisikletçi Doğanay Güzelgün adına bir anma ve basın açıklaması gerçekleştireceklerini de söyledi. Ertuğrul tüm vatandaşları bisikletleri ile bu açıklamaya katılmaya davet etti.


HABER/Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.