Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Torun bakım maaşı parası ne kadar?

Büyükannelerin torunlarına bakması için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen torun bakım maaşı da asgari ücretin artmasıyla birlikte arttı. Türkiye’de çalışan annelerin çocuklarına bakan büyükanneler devletten maaş alıyor. Her yıl asgari ücrete göre düzenlenen bu maaş bu yıl da asgari ücretle birlikte değişti. Binlerce kişi torun bakım maaşı parasının ne kadar olduğunu araştırıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen torun bakım maaşının 2024 yılında ne kadar olduğu merak konusu oldu. Peki, torun bakım maaşı parası ne kadar? İşte merak edilen sorunun cevabı…

Haber Giriş Tarihi: 14.02.2024 13:02
Haber Güncellenme Tarihi: 14.02.2024 13:02
Kaynak: Hilal Baldemir
Torun bakım maaşı parası ne kadar?

Torununa bakan büyükanneler Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından torun bakım maaşı alıyor. Çalışan annelerin en çok zorluk yaşadığı konulardan biri henüz okul çağında olmayan çocuklarının bakımını üstlenecek güvenilir birini bulmak. Bu durumda devreye çoğunlukla çocuk bakabilecek durumda olan büyükanneler giriyor. Torununa büyük bir istek ve mutlulukla bakan büyükanneler için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı daha fazla teşvik edici bir çalışma başlattı. Böylelikle torununa bakan büyükanneler bakanlıktan aylık maaş almaya başladı. Peki, torun bakım maaşı parası ne kadar? İşte merak edilen sorunun cevabı…

Öncelikle torun bakım maaşını almak için gerekli şartları açıklamakta fayda var. Torun bakım maaşı olarak bilinen Büyükanne Projesi'nden sadece büyükannelerin faydalanabildiğini belirtelim. Bu hizmetten faydalanmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bunlar şartlar şu şekilde:

- Başvuracak kişi T.C. vatandaşı olmalı,

- Büyükanne torunuyla birlikte aynı ilde yaşamak zorunda. Buna ek olarak çalışan anneyle çocuğu aynı evde ikamet ederken büyükanne farklı bir adreste ikamet etmeli.

- Anne SGK kapsamında çalışıyor olmak zorunda ve bakımı üstlenilecek olan çocuk muhakkak 3 yaşından küçük olmalı.

- Büyükannenin fiziksel veya ruhsal bir sorunu kesinlikle olmamalı. Bu nedenle eğer büyükanne 65 yaşını aşmışsa sağlık bakanlığınca hizmet veren bir kurumdan sağlık raporu alarak herhangi bir sağlık sorununun olmadığını belgelemeli.

- Annenin işvereniyle üçüncü dereceye kadar bir akrabalık bağı bulunmamalı.

- Anne en az 1 yıl boyunca özel sektöre tabi ve sigortalı olarak çalışmış olmalı.

- Destek boyunca anne çalışmaya devam ediyor olmalı.

- Aile çocukları için başka bir bakıcı tutmamış olmalı.

- Anne ve babanın kazandıkları toplam gelir, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen üst sınırı geçmiyor olmalı.

- Anne en az 18 yaşında olmalıdır.

Asıl konuya değinecek olursak, torun bakım aylığı en fazla bir yıl boyunca ve aylık olarak ödeniyor. Ödenen miktar aylık asgari ücretin %30'u tutarında olduğu için bu maaş her sene değişiklik gösteriyor. Bebeklerin 3 yaşını doldurmaları veya 12 aylık sürenin tamamlanmasının ardından torun bakım aylığı ödemeleri durduruluyor. Ayrıca annenin işten ayrılması durumunda da büyükanneye ödenen maaş kesiliyor.

2024 yılında asgari ücretin 17,002 TL’ye çıkarılmasının ardından torun bakım maaşı da bununla birlikte artış gösterdi. Asgari ücretin yüzde 30’una tekabül eden torun bakım maaşı 2024 yılında 5 bin 100 TL olarak ödeniyor.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.