Hava Durumu

Planlama nedir? TDK’ye göre anlamı ne? Cümle içerisinde nasıl kullanılır?

Türkçe çok zengin bir kelime hazinesine sahip olmanın yanı sıra yabancı dillerden de etkilenip bazı yabancı kelimeleri bünyesine uyarlamıştır. Türkçe konuşan ana dili Türkçe olan insanlar kullandıkları bazı kelimelerin anlamlarını tam olarak bilmeyebilirler. Bunun yanı sıra bildikleri kelimelerin anlamlarını da merak edebilirler. Planlama kelimesinin anlamı da merak edilenler arasında geliyor. Planlama nedir? Ne için kullanılır?

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2023 17:09
Haber Güncellenme Tarihi: 04.07.2023 17:09
https://www.yalovahayat.com/
Planlama nedir? TDK’ye göre anlamı ne? Cümle içerisinde nasıl kullanılır?

Günlük hayatta Türkçe konuşurken kullandığımız kelimelerin tam olarak ne anlama geldiğini bilmeden kullanabiliriz. Birçok kelimeyi bilip aşina olup ama aslında ne anlama geldiğini tam olarak bilmeden kullanırız. Bu noktada meraklı olan bazı kişiler günlük hayatta kullanılan, aşina olunan bazı kelimelerin anlamlarını araştırma ihtiyacı duyarlar. Kişileri araştırmaya iten merak duygusu, sözcüklerin kökeninin nereden geldiğine kadar detaylı bilgilere ulaşılmasını sağlar. Planlama kelimesi de anlamı ve kökeni merak edilen sözcüklerden biridir.

Planlama ne anlama gelir? TDK’ye göre anlamı nedir?

Planlama kelimesinin TDK sözlüğe göre 2 farklı anlamı vardır.

Planlama kelimesinin kökeni Türkçe dilidir.

Planlama TDK sözlük anlamı şu şekildedir:

  1. İsim: Planlamak işi      
  2. Hükûmet tarafından ulaşılacak amaçları belirleyen, tarım, ulaşım, sanayi vb. kesimlerdeki artış ölçüsünü tespit eden ve uygulanması gerekli çareleri önceden gösteren ekonomik, sosyal programın belli süreler için hazırlanması işi

Cümle içinde kullanımı: Sağlam bir planlama yapmadan bu işi halledemeyiz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.