Hava Durumu

MAG-DER 21. yılını kutluyor

Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) 21. kuruluş yıl dönümünü kutluyor. Dernek, 2000 yılında kurulan Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG) yapılanmasının Yalova’daki temsilcisi olarak afetlere hazırlık, afet bilincini artırma ve afet durumunda ilk müdahale konularında faaliyet gösteriyor.

Haber Giriş Tarihi: 06.07.2023 10:45
Haber Güncellenme Tarihi: 06.07.2023 10:45
https://www.yalovahayat.com/
MAG-DER 21. yılını kutluyor

MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam, MAG-DER’in kuruluşunun 21. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, derneğin kuruluş amacını ve yaptığı çalışmaları anlattı. Karaçam, “Türkiye genelinde Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG), yerel örgütlenmenin gerekliliği inancıyla, sayısız can kaybı ve ekonomik kayıplara neden olan 1999 Marmara depreminin ardından, 2000 yılında kuruldu. Afetlere hazırlanmanın ve bir afet durumunda afetlere ilk müdahalenin mahalle düzeyinde gerçekleştiği bilinci ve deneyiminden yolan çıkan MAG yapılanması Türkiye’de afet bilincini artırmayı ve bireylerin afet durumunda ‘hayatta kalma ve sevdiklerini kurtarmaya çalışma’ refleksinin doğru biçimde hayata geçirilmesi için eğitim almalarını hedefledi” dedi.

Karaçam, Yalova’da MAG yapılanmasının 2002 yılında Bahçelievler Mahallesi’nde başladığını, daha sonra diğer mahalle, ilçe ve beldelerde de örgütlendiklerini söyledi. Karaçam, “Yalova MAG-DER ise 7 Temmuz 2004 tarihinde kuruldu. Dernek kurulduktan sonra Altınova ilçemizde, Fevzi Çakmak, Süleyman Bey, İsmet Paşa Mahallesi, Paşakent Mahallesi, Adnan Menderes Mahallesinde, Subaşı beldemizde, Çınarcık ve Koru beldemizde çalışmaları yapılarak Yalova genelinde 8 mahalle, 3 ilçede, 2 beldede örgütlenmiş olarak 15 adet arama kurtarma konteynerimiz var. Konteynerlerimizde daha hızlı müdahale etmek için şarjlı kesme ve kaldırma ekipman eksiklikleri var. Çeşitli etkinliklerle tamamlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Karaçam, derneğin yaptığı etkinliklerden de bahsederek, “29 Temmuz’da Amfi Tiyatroda O Ses Türkiye 2020 şampiyonu Alkan Dalgakıran Yalova MAG yararına konser verecektir. Tüm halkımızı bekliyoruz. Maraş depreminde sahada çalışan Yalova MAG-DER MAG kurtarma eğitimlerine hızla devam ediyor. Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği; başta depremler olmak üzere meydana gelebilecek her türlü afete hazırlık, afet bilincini geliştirerek afet riskinin azaltılması ve afet durumunda profesyonel ekipler gelene kadar ilk müdahaleyi yapmak ve profesyonel ekipler geldikten sonra da gerekli desteği sağlamak amacıyla gönüllü katılımıyla mahalle bazlı oluşturulmuştur” dedi.

Karaçam, ayrıca derneğin 21. yılını kutlayarak, “Mahalle Afet Gönüllüleri olarak 21. yılını kutluyoruz. Çeşitli nedenlerle ayrılan, başka illere giden vefat eden arkadaşlarımıza şu an çalışmalarına devam eden, aramıza yeni katılan arkadaşlarımıza emeklerinden dolayı teşekkür ederiz. Bizlere 2002’den beri destek veren herkese teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

HABER/Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.