Hava Durumu

Kurban eti nasıl saklanmalı? Hangi koşullarda muhafaza edilmeli?

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala tüketicilerin kurbanlık eti nasıl muhafaza etmeleri gerektiği merak konusu oldu. Kasap esnafı, Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlara kurbanlık etleri saklama konusunda tavsiyelerde bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 26.06.2023 11:39
Haber Güncellenme Tarihi: 26.06.2023 11:39
https://www.yalovahayat.com/
Kurban eti nasıl saklanmalı? Hangi koşullarda muhafaza edilmeli?

Etlerin poşetler halinde balkonlarda muhafaza edilmesinin yanlış olduğu ve bunun etlerde aşırı derecede kokuya sebep olduğu vurgulandı. Etlerde hijyene dikkat edilmesi ve etlerin kesim işleminin güvenilir yerlerden yapılması önerildi.

“Eti kesinlikle yaymak gerekiyor”

Kurban kesiminin ve et saklama koşullarının etin sağlıklı bir şekilde tüketilmesi için önemli olduğunu ifade eden Bahar Kasap İşletmecisi Turgay Bahar, “Bazı vatandaşlarımız eti poşetler halinde dışarıda balkonlarda muhafaza etmeye çalışıyor bu yanlış bir bilgi. Poşet açılmadan, et yayılmadan dolaba bile konulmaz yani ilk başta bir tül veya tülbent üzerinde eti yayıp yarım saatte bir alt-üst etmek gerekiyor. Eti dışarıda soğuttuktan sonra dolaba koymak gerekir en iyi muhafaza türlerinden birisi budur. Poşetle kesinlikle muhafaza etmek doğru bir karar değil bu etin bozulmasına sebebiyet verir. Çoğu insanımız özellikle genç kuşaklarımız eti kendi bildikleri gibi muhafaza edebileceğini düşünüyor fakat bu doğru değildir. Eti yaymak gerekiyor, etin bir tülbent üzerinde kanını akıtmak lazım etin soğumasını sağlamak lazım et soğuduktan sonra muhafaza altına alınır. Etin dışarıda en az 2-3 saat kalması gerekir eti bu şekilde dinlendirmek, soğutmak çok önemlidir. Et poşetlerde hiç soğumaz. Onun için muhakkak tüketicilerin bu kriterleri akıllarından çıkarmaması gerekiyor” dedi.

“En ucuz etin kilosu 350 TL”

Kurbanla ilgili fiyat gelişmelerinde şu ana kadar çok aşırı derecede bir artış olduğunu belirten Bahar, “Bu fiyatlarda zaten kasabın kestiği fiyatlar çok yüksekti buna da kurban masrafları eklenince daha da arttı. Bu fiyat artışları iş pozisyonumuzu tamamen etkiledi ürün satamaz olduk bir kilo etin en ucuz etin kilosu 350 lira yani 350 liraya vatandaşın hanesine eti koyabilmesi mümkün değil şartlar da böyle olunca vatandaş gıdasından kısmak mecburiyetinde kalıyor. Günlük fiyatlarımızı kilosuna göre söyleyecek olursak dana kuşbaşı 350 TL, kıyma 330 TL, kemikli kuzu 270 TL, kemiksiz kuzu 380 TL. Piliç şu ara çok aşırı bir şekilde zamlandı, bir kanadın 110-125 liraya kadar çıktığı bir durumdayız. Izgaralık çeşitlerde kemiksiz tavuğun fiyatı etin fiyatına yaklaştı, kilosu 140-150 lira oldu” diye konuştu.

HABER/M. Tunç Tanrıverdi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.