Hava Durumu
hayat bankası

İpek böceği kozası kilo fiyatı 2023 İpek böceği fiyatları

Son dönemlerde Türkiye'deki ekonominin inişli çıkışlı ilerlemesi vatandaşları farklı iş alanlarına yönelmek zorunda bırakıyor. Farklı ticaret yolları arayışı içerisinde olanların karşısına ipek böceği yetiştiriciliği çıkıyor. Peki nedir ipek böceği yetiştiriciliği? İpek böceği koza fiyatı nedir? İpekböceği hakkında merak edilenler, koza yetiştiriciliği ve koza böceği hakkında detaylı bilgilere ipek böceği koza fiyatları bu başlığın altında sizlerle.

Haber Giriş Tarihi: 05.07.2023 16:51
Haber Güncellenme Tarihi: 05.07.2023 16:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
İpek böceği kozası kilo fiyatı 2023 İpek böceği fiyatları

İpek böceği (Bombyx mori), Lepidoptera familyasına ait bir böcek türüdür. İpek böceği yetiştiriciliği için özel olarak üretilen ve ipek üretimi için kullanılan bir türdür. İpek böceği, yaşam döngüsü boyunca önemli değişimler geçiren bir böcektir.

İpek böceği yetiştiriciliği, ipek elde etmek amacıyla ipek böceklerinin yetiştirilmesi ve ipek üretiminin yapıldığı bir tarımsal faaliyettir. İpek böcekleri özellikle dut ağaçlarının yapraklarını tüketerek büyüyen larvalardır. Bu anlamda dut ağaçları ipek böceği yetiştiriciliğinde büyük bir öneme sahiptir. İpek böceği yetiştiriciliği süreci ipek böceklerinin yumurtadan çıkmasıyla başlar. 1,2 ve 3 üncü yaşlardaki ipekböcekleri, genç ipekböcekleri diye adlandırılırlar. Bu dönemde ipekböcekleri 25-26 derece sıcaklık ve %80-85 nem isterler. Özellikle bu dönemde ipekböceklerine yumuşak ve kaliteli yaprak verilmeli havalandırmaya özen göstermelidir. İlk üç yaşta ipekböcekleri kare şeklinde ince kıyılmış yapraklarla beslenirler. Yaprak kıymada ölçü her yaş için ipekböceği büyüklüğünün iki - üç katı kadar olmalıdır. 1. yaşta yaprak verirken dalın en ucundaki ilk 4 yaprağın verilmemesi yararlı olur. Çünkü bu yapraklar çok taze olduğundan bunların alt kısımlarındaki yaprakların verilmesi daha uygundur. Uykuya giden ipekböceği özellikle ağız kısmından belli olur. Son yaşlar dediğimiz 4 ve 5. yaşlarda küçülerek adeta bir nokta haline gelen ağız kısmından uykuya giden ipekböceğini tanımak çok kolaydır. İlk yaşlarda ise deri renginin değişmesi, baş kısmının irileşmesi ve şeffaflaşması, ağzın küçülmesi uykuya gidişin belirtileridir. 4. ve 5 inci yaşlardaki ipekböceklerine yetişkin ipekböcekleri denilmektedir. Bu dönem ipekböcekçiliğinde yaprak tüketiminin ve işçiliğin en fazla olduğu dönemdir. İlk yaşların aksine bu yaşlarda yüksek sıcaklık ve nem çok fazla istenmez. Bu dönemde en uygun sıcaklık. 23-24 derece en uygun nem ise %70-75 dir. 

İpek Böceği Koza Fiyatları

15 adet ipekböceği fiyatı 150 TL’dir.

25 adet ipekböceği fiyatı 200 TL’dir.

40 adet ipekböceği fiyatı 250 TL’dir.

60 Adet ipekböceği fiyatı 300 TL'dir.

80 Adet ipekböceği fiyatı 400 TL'dir

1 kg yaş koza fiyatı ortalama 5.500 TL’dir . Bakımı iyi yapılıp uygun koşullarda beslenerek koza yapıldıysa ortalama 40 ile 45 kilo arası yaş koza elde edilir.

1 Kutu ipek böceğinden 30 – 35 kilo arası üretim elde edilir. Kısaca hesaplanırsa 1300 ile 1700 kilo yaş koza elde edilmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.