Hava Durumu

Esnafın EYT sorunu çözüldü

Yalova Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (YESOB) Başkanı Mustafa Bozkurt, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinden yararlanacak esnaf ve sanatkarların prim gün sayısının 7 bin 200’e indirilmesiyle norm birliğinin sağlandığını söyledi

Haber Giriş Tarihi: 12.05.2023 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 12.05.2023 00:00
https://www.yalovahayat.com/
Esnafın EYT sorunu çözüldü

Yalova Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Bozkurt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı esnaf paketinin detaylarını değerlendirdi. Bozkurt, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile yapılan görüşmeler sonucunda esnafın sigorta prim ödeme gün sayısının 7 bin 200 güne indirildiğini belirtti.

Bozkurt, “Bu düzenlemeyle yaklaşık 2,5 milyon insanı ilgilendiren emeklilikte yaşa takılan sorunu çözülmüş oldu. SSK’lılar 7 bin 200 günde, esnaf ve sanatkârlar ise 9 bin günde emekli oluyordu. Bu adaletsizliği giderdik. SGK’nın kurulmasındaki en önemli amaç, norm birliğinin sağlanmasıydı. Yani, Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur’lunun aynı haklardan yararlanmasıydı. Şimdi bunu gerçekleştirdik” dedi.

YESOB Başkanı Mustafa Bozkurt, ayrıca staj dönemindeki çalışmalarının sigorta kapsamında sayılmasını isteyenlerin durumlarının da Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu tarafından Bakanlığa iletildiğini kaydetti.

Bozkurt, esnafla ilgili düzenlemeden yararlanacak kişi sayısına ilişkin ise, “1 milyon ila 1 milyon 200 bin civarındaki insanın bundan yararlanacağını varsayıyoruz. Aynı süreçte, vefat edip de ailelerinin aylıklarını alabilmesi ile ilgili problem de çözülmüş oluyor. 7 bin 200 günle 9 bin gün arasındaki mesafe de 5 yıldan fazla fark ediyor. Dolayısıyla bu konu da halledilmiş olacak” diye konuştu.

Yalova Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Bozkurt, son olarak esnafın sorununu çözüme kavuşturan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.