Hava Durumu

Elektrikli Araç Şarj İstasyonunda Avrupa’da İkinciyiz

Son yıllarda özellikle akaryakıta gelen sürekli zamlardan sonra Türkiye’de çok fazla tercih edilmeye başlanan elektrikli araçlar için büyük öneme sahip şarj istasyonlarının sayısı artıyor. Türkiye'de elektrikli araç şarj istasyonu sayısı 17 Temmuz itibarıyla 3 bin 790'a, şarj noktası (soketi) sayısı ise 8 bin 1'e yükseldi.

Haber Giriş Tarihi: 03.08.2023 12:07
Haber Güncellenme Tarihi: 03.08.2023 12:07
https://www.yalovahayat.com/
Elektrikli Araç Şarj İstasyonunda Avrupa’da İkinciyiz

Elektrikli araçların hayatımıza girmesiyle yeni bir dönem başlamış oldu. Araç sahiplerinin akaryakıt tüketiminden ve akaryakıt fiyatlarından şikâyet etmesi üzerine elektrikli araçlar avantajlı bir seçenek olarak sunuldu.

Türkiye’de çok fazla kullanıcısı bulunan elektrikli araçlar için en önemli unsur şarj istasyonlarının yaygın hale gelmesiydi. Özellikle uzun yolculuklarda her yol güzergahında şarj istasyonu bulunmaması araç sahipleri için dezavantajlı bir durum oluşturuyordu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) alınan bilgiye göre, EPDK'nın yeterli ve sürdürülebilir elektrikli araç şarj altyapısı ile serbest bir piyasanın tesis edilmesine yönelik düzenleme faaliyetleri bu yıl da hız kesmedi.

Türkiye’de başlangıçta şarj hizmeti faaliyetlerine yönelik yasal altyapının oluşumundan önce piyasada sadece 5 şirket şarj hizmeti faaliyeti gösterirken, 17 Temmuz itibarıyla şarj ağı işletmeci lisansı sahibi şirketlerin sayısı 132'ye çıktı.

Türkiye çapında bu yıl başında 1719 olan şarj istasyonu sayısı 3 bin 790'a, 3 bin 81 olan şarj noktası (soketi) sayısı ise 8 bin 1'e yükseldi.

Bu yeni veriler ile Türkiye şarj istasyonu bulundurma sıralamasında Avrupa’da 2. sıraya yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Haziran 2023 sonu itibarıyla Türkiye genelinde 27 bin 476 adet şarj edilebilir elektrikli araç bulunuyor. Halihazırda şarj hizmeti verilen 3 bin 790 şarj istasyonunda 6 bin 112'si alternatif akım (AC) ve 1889'u doğru akım (DC) şarj noktası (soketi) bu araçlara hizmet veriyor.

Türkiye’nin bu alanda daha fazla faaliyet göstermesi ve şarj ağı işletmeci lisansı sahiplerinin artması konusunda destek vermesi bekleniyor.

HABER/Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.