Hava Durumu
hayat bankası

E devlet görev yeri belgesi Memuriyet belgesi nasıl alınır?

E Devlet Görev Yeri Belgesi alma yöntemleri son zamanlarda internet üzerinde sıklıkla araştırılan bir konudur. Görev yeri belgesi almak isteyen kişiler E Devlet Kapısı uygulaması üzerinden bu belgeye erişerek kolaylıkla bu belgeyi alabilirler.

Haber Giriş Tarihi: 30.08.2023 13:39
Haber Güncellenme Tarihi: 30.08.2023 13:39
Kaynak: Öznur Yıldız
https://www.yalovahayat.com/
E devlet görev yeri belgesi Memuriyet belgesi nasıl alınır?

Bu belge, bazı kurumların memurlar ve öğretmenler tarafından alınmasını talep edebildiği bir belgedir. E Devlet Kapısı uygulaması üzerinden arama kısmına görev yeri belgesi yazılarak kolaylık ile erişilebilen bu belge, barkod onaylıdır ve resmî belge yerine geçer. Bu belgeyi bazı durumlarda memurlar ve öğretmenler de talep edebilmektedirler. Evlilik, tayin, atama vb. gibi durumlarda öğretmenler ve memurlar bu belge ile başvuru ve işlem yapmaktadırlar. Bu nedenle de talep edebilmektedirler. E Devlet Kapısı uygulaması üzerinden kolaylık ile temin edilebilir.

E devlet görev yeri belgesi

Görev yeri belgesinin tanımı kısaca belediyeler de dahil olmak üzere resmî kurumlar için, kurumda görev yapan kişinin görevini doğrulamak amacı ile oluşturulan belge şeklinde yapılabilir. Aynı zamanda bu belge ile birlikte indirimli otobüs hakkı gibi bazı sosyal ayrıcalıkların alınması da mümkündür. Bu tarz sosyal ayrıcalıklara başvururken de bu belge istenmektedir. Görev yeri belgesi sayesinde memurların ve öğretmenlerin görev yaptıkları resmî kurum ve kuruluş beyan edilmektedir. Bu sayede kişinin devlet memuru olduğu ve memuriyetin getirdiği haklardan yararlanacağının kanıtı elde edilmiş olur.

Memuriyet belgesi nasıl alınır?

e Devlet sitesine giriş yaptıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-gorev-yeri-belgesi-sorgulama sayfasına giriş yapmanız gerekiyor. Bu sayfaya giriş yaptıktan sonra ise T.C kimlik numaranız ve şifrenizi yazarak sisteme giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra memuriyet belgesi, görev yeri belgesi alabilirsiniz. Bu belgenin hala kullanılabilir olması için Görev Yeri Belgesi geçerlilik süresinin dolmamış olması gereklidir. Geçerlilik süresi dolmuş belgeler, hiçbir resmî işlemde kullanılamaz. Kullanılsa dahi geçerli sayılmayacağı için işlem otomatik olarak iptal ya da ret olur.

Bu belgenin geçerlilik süresi belge oluşturulduğu andan başlamak üzere 3 senedir. 3 sene sonra belge geçerliliğini kaybetmiş sayılacaktır. Örnek verilmek gerekir ise, 2021 yılının ocak ayında bu belgeyi almış birinin belgesi 2024 yılının ocak ayında geçerliliğini kaybetmiş olacaktır.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Görev Yeri Belgesi konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar kısaca şunlardır:

  • Belge daha önceki yıllarda çıkarılmış ise, kullanılması için çıkarılma tarihinin üzerinden 3 yıl geçmemiş olması gereklidir. Yani belgenin geçerlilik süresi dolmamış olmalıdır. Yapılacak en doğru işlem adımı, belge lazım olduğu an yenisini çıkartmak ve risk altına girmemektir.
  • Belgenin çıktısı alındıktan sonra doldurulması gereken alanlar tamamen doğru bilgiler ile eksiksiz şekilde doldurulmalıdır. Belge üzerinde yanlış bilgi doldurmak Görev Yeri Belgesi’nin geçersiz olmasına sebep olabilir.
  • Belge güncel olmalıdır ve üzerinde il veya ilçe bilgisi mutlaka olmalıdır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.