Hava Durumu

Dev yatırımın müjdesini Acar verdi: “Turizm tahsis alanları Eylül ayında ihaleye çıkıyor”

Termal Belediye Başkanı H. Sinan Acar ilçedeki 950 dönümlük turizm tahsis alanlarının Eylül ayında Turizm Bakanlığı tarafından ihaleye çıkacağı müjdesini verdi. Acar, “Termal Belediyesi olarak biz bunların tüm altyapısını hazırladık” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 19.07.2023 10:10
Haber Güncellenme Tarihi: 19.07.2023 10:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Dev yatırımın müjdesini Acar verdi: “Turizm tahsis alanları Eylül ayında ihaleye çıkıyor”

Yalova’da turizmin canlanması ve Yalova’nın yıllardır hayalini kurduğu Turizm Şehri hedefine bir adım daha yaklaşmasını sağlayacak olan önemli bir yatırım için geri sayım başladı. Müjdeli haber ise Termal Belediye Başkanı H. Sinan Acar’dan geldi. İlçede Turizm Bakanlığı tarafından oluşturulan 950 dönümlük turizm tahsis alanlarının Eylül ayında bakanlık tarafından ihaleye çıkartılacağını ifade eden Termal Belediye Başkanı H. Sinan Acar, bu ihaleye çok önemli firmaların teklif vereceğinin de altını çizdi. Yalova Turizmin çeşitlendirilmesi için çalıştıklarını da ifade eden Acar, “Termal her şeye açık ve hazır. Altyapı, içme suyu, jeotermal kaynaklı sular anlamında hiçbir sorun yaşamıyoruz. İmar planlarımızla ilgili yaşanan sorunları da aştık. Şu anda ilçemizde turizmi çeşitlendirme yönünde çalışmalar yapıyoruz. Doğa, ekoturizm, sağlık turizmi ve spor turizmini de ilçemizde ön plana çıkartmak için çalışıyoruz. Bizim bu anlamda da önemli projelerimiz var. Eğer bir projeniz yoksa Ankara’dan destek göremezsiniz. Eğer projeniz varsa ve bu projeleri de başarıyla hayata geçirebiliyorsanız Ankara’dan aldığınız destek de artıyor. İlçemizde turizmin gelişimi adına bir çok rekreasyon alanları oluşturduk. Parklar, piknik alanları, spor tesisleri yaptık. Yine AK Parti Yalova Milletvekillerimizi Ahmet Büyükgümüş, Meliha Akyol ve Yalova Valimiz Muammer Erol’un da büyük destekleri ile bir sporcu eğitim merkezini Termal’e kazandırdık. Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol sonrasında ilçemizde bulunan 4 katlı bir bina Termal Belediyesi’ne aktarıldı ve burası sporcu yetiştirilen bir merkeze dönüştürüldü. Dünya Şampiyonumuz Sırrı Acar’ın adını da bu merkeze verdik. Turizmi ilçemizde sadece sıcak sulardan ibaret kabul etmiyoruz. O nedenle turizmi çeşitlendiriyoruz” dedi.
“Altyapısını hazırladık”
Bu çerçevede turizm tahsis alanlarının da ihaleye çıkacağının altını çizen Acar, “Termal ilçemiz turizm bölgesi ilan edildi. Buradan önceki dönem belediye başkanımız İsmail Atik’e de teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Kendisinin bu anlamda çok büyük çabaları oldu. Yatırımcılar teşvik alarak artık ilçemizde turizm yatırımı yapabilecek. Turizm Bölgesi ilan edilmemiz bunun önünü açtı. Elbette bu yatırımları alırken Termal ilçemizin doğasının ve mevcut dokusunun da korunmasını sağlayacağız. İlçemizde 950 dönümlük turizm tahsis alanları var. Bu gerçekten çok büyük bir alan. Bu alanı 100 ve 130 dönümlük alanlara ayırarak planlamalarını yaptık. Bu tahsis alanlarında sağlık turizmi, kongre turizmi, fuar turizm, spor turizmi, tatil konsepti ile ilgili tesisler yer alacak. Yatırımcılar Turizm Bakanlığımızın Eylül ayında bu alanları ihaleye çıkartmasını bekliyorlar. Bu alanlar çok önemli şirketlerden ciddi talep görüyor. İhale gerçekleştiğinde bakanlık teşviklerinden faydalanan çok ciddi kuruluşlar buraya gelecek. Bu sadece ilçemizin ve ilçemiz turizminin değil, ilimizin ekonomisi ve turizminin de gelişimini sağlayacak. Burada kurulacak olan tesislerde ciddi bir istihdam da oluşacak. En az 1500-2000 kişiye iş imkanı oluşacak. Termal Belediyesi olarak biz bunların altyapısını hazırladık” diye konuştu.

HABER/Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.