Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bulgaristan heyeti Göç Müzesi’ni gezdi

Bulgaristan’dan gelen heyet, Yalova Balkan Göçmenleri Derneği (BAL-GÖÇ) Başkanı Lütfi Özgür ile birlikte Subaşı beldesinde yer alan Göç Müzesi’ni ziyaret ettiler

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2023 00:02
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2023 00:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Bulgaristan heyeti Göç Müzesi’ni gezdi

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) davetlisi olarak Yalova’ya gelen Bulgaristan heyeti, Subaşı beldesindeki Göç Müzesi’ni ziyaret etti. Bulgaristan’dan gelenleri Subaşı Sözlü Tarih Araştırma Grubu Başkanı Zeki Gürsu karşıladı. Özgür başkanlığındaki heyette Türk Kültürü Merkezi Başkanı Mücella Blal, Esin Chete, Şumnu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Menent Shukireva ve Veysel Bayram yer aldı.

Gürsu, konuklara beldenin genel yapısı, Balkanlardan göçün öncesi ve sonrası oluşan zorluklar, şartlar ile birlikte Göç Müzesi’nin kuruluşu ve hikayesini anlattı. Ayrıca etkinlikler, sergiler, çalışmalar ve uygulamasını gerçekleştirdikleri gelenekler hakkında bilgilendirmede bulundu.

Gürsu, unutulmaya yüz tutmuş ve göç ile birlikte gelen adetler, gelenekler ve göreneklerle birlikte el işlemeleri üzerine iş birliği yapmak üzere fikir birliğinde bulunduklarını söyledi. Gürsu, “Uygulamalarını yaptığımız çalışmalarımızı Bulgaristan’ın çeşitli kentlerde sergilemek adına ziyaretlerde bulunup beldemizin tanıtımını yapacağız” dedi.

Gürsu, ilgileri ve verdikleri çalışma önerileri için konuklara teşekkür etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.