Hava Durumu

Bağlaç olan ki nasıl yazılır? Bağlaç olan ki'nin yazımı nasıl ayırt edilir?

Cümleleri, cümle ögelerini ve kelimeleri birbirine bağlayan, çekimsiz sözcüklere bağlaç denir. Bağlaçların yazımı bazen kafa karıştırabilir yanlış yazılabilir. Bu yüzden bağlaçların yazımıyla ilgili istisnalar dışında bazı kurallar vardır. Peki, bağlaç olan ki nasıl yazılır?

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2023 13:17
Haber Güncellenme Tarihi: 09.07.2023 13:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Bağlaç olan ki nasıl yazılır? Bağlaç olan ki'nin yazımı nasıl ayırt edilir?

Türkçede bağlaç kelimeleri, cümleleri ve cümle ögelerini birbirine bağlayan sözcüklere verilen isimdir. Bağlaçlar çeşitli şekillerde cümle içerisinde kullanılan yardımcı eklerdir. Kimi bağlaçlar ayrı yazılırken kimi bağlaçlar da kelimelerle bitişik yazılır.  

Ki bağlacı da yazımı sıkça karıştırılan bağlaçlardan birisidir. Türkçede iki tane ki vardır. Birisi bağlaç olan ki, diğeri de ek olan -ki'dir. Bağlaç olan ki Farsça kökenliyken ek olan -ki Türkçe kökenlidir. Aralarında hem anlamsal hem de görev olarak farklılıklar vardır. Peki, bağlaç olan ki'nin yazımını nasıl ayırt edebiliriz?

Cümle içerisinde bağlaç olan “ki” bulunuyorsa bu “ki” ayrı yazılmalıdır. Ancak Türkçede bazı istisnai durumlar vardır. Bazı durumlarda bağlaç olan ki ayrı yazılmaz.

Kalıplaşan ki bağlacı birleşik yazılır. "Sanki, oysaki, meğerki, belki, hâlbuki, çünkü, mademki" kelimeleri kalıplaşmıştır. 

Ek olan -ki içinde bir yöntem elbette ki var. Ek olan -ki’nin yazımını nasıl ayırt edebileceğimiz konusunda kolay bir yöntem var. Cümledeki ki’den sonra –ler/–lar eki eklenir. Sözcüğün anlamı bozulmuyorsa buradaki -ki ektir ve bitişik yazılır. 

Bağlaç olan ki örnek: Nasıl bir hata yaptı ki ailesi onu affedemiyor?

Ek olan ki örnek: Bugünkü aklım olsaydı her şeyi daha farklı yapardım.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.