Hava Durumu
hayat bankası

Altınova müzelerle cazibe merkezi olacak

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, ilçeyi kazandırılacak olan müzelerle tarihi ve turistik açıdan bir cazibe merkezi haline dönüştüreceklerini söyledi

Haber Giriş Tarihi: 07.07.2023 13:20
Haber Güncellenme Tarihi: 07.07.2023 13:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Altınova müzelerle cazibe merkezi olacak

Altınova Belediyesi ilçeyi birçok alanda paralel olarak geliştirmeyi sürdürüyor. Bu çerçevede atılan adımlarla ilçenin potansiyelleri daha da ön plana çıkmaya başladı. Tarih ve turizm alanında da ilçede ciddi çalışmalar gerçekleştiriliyor. Bu çalışmaların sergilendiği alanlara ihtiyaç duyulduğu anlayışından hareketle ilçeye müzeler kazandırmak adına düğmeye basan Altınova Belediyesi ilçenin ilk Kent Müzesini sonbahar aylarında hizmete sokacak. Altınova’nın müzeleriyle de bir cazibe merkezine dönmesini amaçladıklarını dile getiren Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “Belediye binamızın alt katında bir Kent Müzesi çalışması başlattık. Uzun süredir titizlikle bu konuda çalışma yapıyoruz. Son aşamaya gelindi. Kent Müzemizi de bu yıl içerisinde tamamlayacağız. Açılışı da eylül-ekim ayı gibi yapacağımızı düşünüyorum. Orası Altınova’nın geçmişi, kent kültürü ile ilgili ciddi bilgi, belge ve donanımların yer alacağı bir müze olacak. İlçemizi turistik anlamda da bir cazibe merkezine dönüştürme gayretimizin bir adımı bu. İlçemize kazandıracağımız müzelerle Altınova çok sayıda turistin tercih ettiği bir yer olacak” dedi.
Bilindiği üzere ilçede bir Deniz Feneri Müzesi çalışması da devam ediyor. Ayrıca ilçede süren tarihi kazılardan elde edilen bulgu ve eserlerin sergilenmesi amacıyla ilçede bir başka müze kurulması da hedefler arasında yer alıyor.
İcathane hizmete giriyor
Altınova Belediyesi gençler için bir hizmeti de devreye soktu. Bu konuda da detayları kamuoyu ile paylaşan Başkan Oral, “Bunun dışında belediye binamızda bir icathane de yaptık. Pandemi nedeni ile oraya da bir ara vermiştik. Şimdi orası da yeniden aktif hale gelecek. Gençlerimiz, çocuklarımız burada özellikle 3D yazılımı, robotik kodlamayı öğrenecekler. Bu aldıkları eğitimlerle kendi icatlarını yapacakları bir merkez de ilçemize kazandırıldı” şeklinde konuştu.
HABER/Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.