Hava Durumu

Alpay, “Devletten Sürücü Yetkinizi Alın”

Günümüzde 18 yaşını doldurmuş her bireyin sürücü ehliyet belgesi alması büyük önem taşıyor. Sürücü kurs merkezlerine kayıt olan sürücü adayları aldıkları eğitimle birlikte gerekli koşulları sağladıktan sonra ehliyet sürücü belgesine sahip olabiliyor. Yalova’da yaz sezonunun yaklaşmasıyla artan nüfusla birlikte sürücü kursu merkezlerine yoğunluk olmaya başladı.

Haber Giriş Tarihi: 12.06.2023 10:10
Haber Güncellenme Tarihi: 12.06.2023 10:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Alpay, “Devletten Sürücü Yetkinizi Alın”

Ehliyetin bir yetki olduğunu ve herkese gerektiğinin altını çizen Alpay Sürücü Kursu Halkla İlişkilerden Sorumlu Abdulkadir Alpay gazetemize sürücü ehliyet belgesinin alınma süreciyle ilgili bir dizi açıklamada bulundu. Ehliyet almanın birçok konuda hayat kurtardığını vurgulayan Abdulkadir Alpay, sürücü kursu merkezi olarak nasıl hizmet verdiklerini açıkladı;

Simülatör eğitimi veriliyor

 Kayıtlar için 90 kontenjan belirlediklerini ifade eden Alpay, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın sunduğu MEB Bilişim Sistemleri (MEBBİS)’ e bağlı çalışıyoruz. Milli Eğitim Sistemi adayların kontrolünü ve adli sicil onaylarını yapıyor. Arkasından dönemimiz her ayın birinde kapanıyor. Sürecimiz şöyle oluyor; bir kursiyerimiz geliyor bize kayıt oluyor ayın biri ve onunda dönemini kapatıyoruz ayın onunda dönem son kez kapanıyor. Sürücü kursuna gelen adaylarımız için üst kattaki sınıflarımızda derslerimiz başlıyor. Burada motor ve araç tekniği, ilkyardım, trafik adabı, trafik ve çevre bilgisi olmak üzere toplam 4 tane dersimiz var. Öğrenci bu sürece girdikten sonra derslerini de bitirip elektronik sınav sürecine giriyor. Elektrik sınav süreci takriben 3 hafta sonra başlıyor yani ayın onundan 3 hafta sonra elektronik sınava giriyor. Sınavdan sonra aldığı sonuç eğer geçerli bir sonuçsa bizim ofisimizdeki Türkiye’de sadece burada bulunan birebir araç formasyonu içeren Volkswagen Bora aracın orijinal parçalarını ile üretilen simülatör cihazında eğitim görüyor.14 saat direksiyon dersi 2 saat simülatör dersi verilir; toplam 16 saat sizin zorunlu yasal hakkınızdır. Biz simülatör eğitimini 2 saat veriyoruz. Bize gelen adaylarımızın mutluluğuna ve konforuna önem veriyoruz çünkü mutlu olan aday rahatlıkla tanıdıklarına tavsiye edebiliyor bu da tabi ki bizi gururlandırıyor” dedi.

“İlk yardım olmazsa olmaz”

 Ehliyet alan herkesin ilk yardım eğitimi aldığını ve bu eğitimin eksiksiz alınması gerektiğini savunan Alpay, “MEB ile birlikte ilk yardım eğitimini zorunlu tutuyoruz çünkü bir sürücü ehliyete sahipse herhangi bir kazaya karışması durumunda önce kendisinin sağlığını sonra sağlığı yerindeyse karşısındaki kişiye yardımcı olabilmeli, bütün sürücüler bunu tam anlamıyla bilirse yaşanan kazaların sonuçları hafifler diyor. Sürücüler artık daha dikkatli olur, trafik adabı dersinde daha usulüne uygun kullanımlar gerçekleşir” diye konuştu.

“Ehliyet bir yetkidir”

 İnsanların ehliyete bir lüks olarak bakmamaları gerektiğini söyleyen Alpay, “ İnsanların ehliyete bir yetki olarak bakmalarını tavsiye ederim. Ehliyet yani sürücü belgesi sizin için bir yetkidir hepimiz için böyledir. Bu yetkiye sahip olmanızı tavsiye ederiz” ifadelerini kullandı.

HABER/M.Tunç Tanrıverdi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.