Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Arabası olan vatandaş 1 trilyon vergi ödeyecek

2023 yılında artan vergilerden beli bükülen vatandaş 2024 yılı vergileriyle iyice kamburlaşacak. 2024 yılında aracı olan vatandaşlardan ÖTV, MTV ve akaryakıt vergilerinden KDV hariç alınacak vergi tutarı 1 trilyon lirayı aşacak. Alkol ve sigaradan da bütçeye 359 milyar lira vergi akışı olacak.

Haber Giriş Tarihi: 19.10.2023 11:03
Haber Güncellenme Tarihi: 19.10.2023 11:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Arabası olan vatandaş 1 trilyon vergi ödeyecek

Her yıl vatandaşa yük olan ağır vergiler 2024 yılında ağırlığını daha da artıracak. Deyim yerindeyse vatandaşın beli bükülecek. Başta araç sahipleri olmak üzere birçok kalemde vergi tutarları akıl almaz boyutlara ulaşacak. Her konuşmada önümüzdeki yıl enflasyonu yüzde 33'e düşüreceğinin altını çizen iktidar, aynı yılın vergilerine ise yüzde 70 civarında zam yapacak.

2024 mtv zammı

Vergi boyutları enflasyon tahmininin iki katına çıkarken vatandaşın cebi boşalacak, araç sahipleri ise araç kullandıklarına adeta pişman olacak.

Alkollü içecekler ve sigara da vergi diliminde en büyük paya sahip olanlardan biri. Bu yıl yaşanan deprem felaketinden dolayı iktidar Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni (MTV) çift olarak tahsil etmişti. Normal şartlarda 2023 yılı için 38.8 milyar lira gelir beklenen MTV'den çift vergi tahsil edilince yılın sonunda 71.5 milyar lira vergi geliri elde edileceği hesaplandı. İktidarın önümüzdeki yıl için MTV gelir tahmini ise 68 milyar 962 milyon lirayla üst seviyelere çıkarıldı.

2024 mtv vergisi 1.1 trilyon

1.1 Trilyon lira ÖTV, MTV ve KDV’den

Önümüzdeki yıl için MTV'nin yüzde 84.3 oranında artacağı konuşulurken, yeniden değerleme zammının yüksek tutulacağı da ön görülüyor. Yeni araç satın alacak kişilerden ise önümüzdeki yıl ÖTV yoluyla 498.5 milyar lira gelir elde edilmesi bekleniyor.

Yüzde 44’lük artışa tekabül eden bu oranda önümüzdeki yıl sıfır araçlara zamlarında yüksek olacağını gösteriyor. Öte yandan araç sahiplerinden tahsil edilecek akaryakıt Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ise 455 milyar lira olacak. Bu durumda sadece akaryakıt ÖTV’sinden alınacak KDV  91 milyar lira olacak.

Böylelikle önümüzdeki yıl araç sahiplerinden gelecek olan kaynak, araç ve akaryakıttaki ÖTV'siz fiyatı üzerinden alınacak KDV hariç 1 trilyon 113 milyarı aşacak ve devlet bütçesine girmiş olacak.

2024'te 359 milyar lira içki sigara vergisi

İçki ve sigaradan vergi akacak

Bir diğer vergi kaynağı ise içki ve sigara olacak, 2024 yılında hem alkol hem de tütün vergileri yüzde 71'in üzerinde artacak. Bu yıl alkollü içeceklerden 63 milyar, sigaradan 146 milyar olmak üzere toplam 209 milyar lira vergi devletin kasasına girecek. Önümüzdeki yıl ise alkollü içeceklerden toplanan vergi miktarı 107.5 milyara, tütün ve sigaradan toplanan vergi de 251.5 milyar liraya ulaşacak. Böylelikle bu iki vergi kaleminden bütçeye 359 milyar lira para akacak.

Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.