Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalovalı öğrenciler dünya mutfağını öğrendi

Şaban Temuge Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri, Erasmus+ Programı kapsamında yürüttükleri “Global Cuisine” adlı proje ile dünya mutfağı üzerine kapsamlı bir eğitim aldılar. Proje sayesinde öğrenciler, Fransa, İspanya, Almanya ve İtalya’da bulunan restoran ve otellerde staj yaparak farklı mutfak kültürlerini öğrendiler

Haber Giriş Tarihi: 01.11.2023 04:10
Haber Güncellenme Tarihi: 01.11.2023 04:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Yalovalı öğrenciler dünya mutfağını öğrendi

Proje, 2021-2023 yılları arasında Avrupa Birliği Erasmus+ Programı Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği Akreditasyon Projesi olarak gerçekleştirildi. Projenin amacı, öğrenci ve öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini geliştirmek, uluslararası iş birliği yapmak ve kültürel farkındalık kazanmak olarak belirlendi.

Proje kapsamında 5 öğrenci, Vichy/Fransa, Valensiya/İspanya, Leipzig/Almanya ve Latina/İtalya’da bulunan proje ortağı restoranların ve otellerin mutfaklarında 168 gün boyunca staj yaptılar. Öğrenciler, bu süreçte dünya mutfağı üzerine bilgi ve beceri edindiler. Ayrıca dil, iletişim, takım çalışması, problem çözme gibi kişisel ve sosyal becerilerini de geliştirdiler.

Eğitim personelinden 1 katılımcı ise Braga/Portekiz’de 54 gün boyunca işbaşı gözlem faaliyetinde bulundu. Katılımcı, Portekiz yemek kültürüne özgü mutfak uygulamalarını yerinde görme ve deneme fırsatı yakaladı.

Eğitim personelinden 4 katılımcı da Strazburg/Fransa’da düzenlenen bir kurs faaliyetine katıldılar. Katılımcılar, Fransız mutfağı ve restoran servisi ile ilgili pratik ağırlıklı bir eğitim aldılar. Projenin son etkinliği olarak Şaban Temuge Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Lecce/İtalya’da bulunan Polo Tecnıco Del Medıterraneo Aldo Moro Santa Cesarea Terme adlı turizm otelcilik lisesinden Şef Patrizia Esposito’yu ağırladı. Şef Esposito, 6 gün boyunca öğrenci ve öğretmenlere İtalyan mutfağı üzerine uygulamalı bir eğitim verdi.

Proje koordinatörü Özlem Yavuz, projenin çok başarılı geçtiğini ve öğrenci ve öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimlerine katkı sağladığını belirtti. Yavuz, projeye destek veren Avrupa Birliği’ne, Milli Eğitim Bakanlığı’na, Yalova Valiliği’ne, Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, proje ortaklarına ve katılımcılara teşekkür etti.

M. Tunç Tanrıverdi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.