Hava Durumu

Yalova Halk Eğitim Merkezi, tercih danışmanlığı standı kurdu

Tercih danışmanlığı hizmeti, öğrenci adayları tarafından yoğun ilgi gördü, hizmet 08.08.2023 tarihine kadar devam edecek.

Haber Giriş Tarihi: 03.08.2023 11:15
Haber Güncellenme Tarihi: 03.08.2023 11:15
https://www.yalovahayat.com/
Yalova Halk Eğitim Merkezi, tercih danışmanlığı standı kurdu

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından, Yalova Halk Eğitim Merkezi, öğrencilerin hayal ettiği mesleğe sahip olabilmek için hangi bölümü okuduğunda, ne tür iş olanakları olduğu ve mesleklerin içeriği hakkında bilgi alabilmelerini sağlamak amacıyla Halk Eğitim Merkezi Binasın içerisine tercih danışmanlığı standları kurdu. Verilen danışmanlıkta ise tercihler sisteme girilmeden sadece bilgi edinme amacıyla öğrencilere hizmet veriyor.

Tercih danışmanları, öğrencilerin sıralamasına ve puanına göre kazanma şansı yüksek olan yerleri bildiriyor ve tercihler için sıralama aralığı belirliyor. Danışmanların yanına giden öğrenciler kafa karışıklıklarını gidermek için tercihler hakkında merak ettikleri soruları sorma imkanına sahip oluyorlar. Danışmanlık hizmeti tamamen ücretsiz bir şekilde öğrencilerin hizmetine sunulmakla beraber aynı zamanda tercih dönemlerinde şehir dışından Yalova'ya gelen öğrencilere de büyük bir fırsat yaratıyor.

Danışmanlar öğrencilerin tercih yaparken dikkat etmesi gereken kısımları şu şekilde belirtti; “Öğrenciler sıralamanın 10.000 kişi altında ve 10.000 kişi üzerinde tercihlerde bulunmalıdırlar. Sadece kamuya alım ile alakalı değil aynı zamanda mezun olduktan sonra iş bulma şansını arttırmak için özel sektörde istihdam sağlayabileceği yerlere de yönelmelidirler. Yaşadığı bölgenin iş imkanlarını göz önünde bulundurarak tercih yapılırsa daha rahat iş bulma şansı yakalayacakları hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor, Marmara Bölgesi'nde yaşayan bir kişi fabrikaların çok olmasından kaynaklı endüstri ile alakalı bölümleri tercih edebilirken, Doğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayan birisi maden mühendisliğine ilişkin bölümler tercih edebilir.”

Mesut Tosun, Nazmiye Günay ve Tarkan Arslan 08.08.2023 tarihine kadar danışmanlık hizmeti vermek için standlarda sizleri bekliyor olacak.

Haber/Murat Can Aytemur

  

   

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.