Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

TEV bursu ne kadar başvurusu nasıl yapılır?

Türk Eğitim Vakfı 4 Mayıs 1967 tarihinde Merhum Vehbi Koç'un önderliğinde eğitime gönül vermiş 205 Türk aydını tarafından kurulan köklü bir yardım kuruluşudur. Her yıl binlerce öğrencinin eğitimine katkı sağlayan TEV öğrencilere umut ışığı olmaya devam ediyor. Her yıl binlerce ihtiyaç sahibi öğrenci TEV’in burslarına başvuru yaparak eğitim hayatını daha rahat geçirmek için burs almayı umut ediyor. Son olarak 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı için toplam 15 bin 500 öğrenciye burs veren TEV’in burs miktarı da oldukça merak ediliyor. Peki, TEV bursu ne kadar, başvurusu nasıl yapılır?

Haber Giriş Tarihi: 15.02.2024 12:14
Haber Güncellenme Tarihi: 15.02.2024 12:14
Kaynak: Hilal Baldemir
TEV bursu ne kadar başvurusu nasıl yapılır?

Türk Eğitim Vakfı her yıl binlerce lisans öğrencisine eğitim hayatlarını desteklemek için burs imkanı sağlıyor. Öğrencilerin eğitim hayatlarını daha rahat ve sorunsuz yaşaması için eğitim bursu sağlayan TEV’in burslarına talep de oldukça yoğun. Türk Eğitim Vakfı’nın en önemli misyonu, "insan kaynağımızı bilgi üreten ve kullanan konuma getirmek", en önemli yaklaşımı ise her zaman, "insanlarımızın, çağdaş Türkiye idealine ulaşabilmesi ve insanlığın gelişmesine katkı amacıyla olanaklarını yöneltecekleri ortamların hazırlanması" olmuştur. Birçok kişi TEV’in burs miktarını ve nasıl başvuru yapacağını araştırıyor. Peki, TEV bursu ne kadar başvurusu nasıl yapılır? İşte merak edilen soruların cevabı…

TEV bursu ne kadar?

Türk Eğitim Vakfı son olarak 2023-2024 eğitim öğretim yılı için toplam 15 bin 500 öğrenciye burs vermiştir. TEV’in verdiği burslar ise, Yurt Bursları, Meslek Lisesi Bursu , Üniversite Bursu, Üstün Başarı Bursu, Üstün Başarı Sanat Bursu, Yüksek Lisans ve Doktora Bursu şeklindedir. İlk kuruluş yılında TEV burslarından 119 öğrenci yararlanmışken bu sayı günümüzde toplam 270 bin öğrenciyi geçmiştir. 

TEV burs miktarları ise şu şekildedir:

2023-2024 öğretim yılında mesleki orta öğrenim bursu aylık 1.100 TL'dir.

2023-2024 öğretim yılında yükseköğrenim bursu aylık 2.500 TL'dir.

2023-2024 öğretim yılında yüksek lisans bursu aylık 3.750 TL'dir.

2023-2024 öğretim yılında doktora bursu aylık 5.000 TL'dir.

2023-2024 öğretim yılında üstün başarı bursu aylık 5.000 TL'dir.

TEV burs başvurusu nasıl yapılır?           

TEV burs başvuruları için her yıl eylül ayı başından itibaren kesin başvuru tarihleri web sitesinde ilan edilmektedir. Adayların ilk olarak TEV internet sayfasında yer alan başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Daha sonra ise TEV Burs Başvuru Formu doldurup açıklanan prosedüre göre başvuru yapılmalıdır. Adaylara sonraki aşamalarla ilgili bildirim vakıf tarafından yapılmaktadır.

Başvuru Koşulları

-T.C. vatandaşı olmak,

-Mal varlığı ve gelir durumuna göre maddi desteğe ihtiyacı olmak,

-Başka bir kamu kurumundan veya özel kurumdan burs almamak, (Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan alınan ve geri ödemeli olan öğrenim kredisi alınmasının sakıncası bulunmamaktadır.)

-Öğrenimine yeni başlayanlar için: Başarı kriteri her yıl Eylül ayında ilan edilmektedir.

-Ara sınıflar için :Genel not ortalaması 4,00 üzerinden en az 2,50 olmak, (100 üzerinden not verilen üniversitelerde en az 65 olmak). Genel ortalamanın 2,50 olması durumunda en fazla 1 başarısız ders olabilir.

-Hazırlık sınıfından 1. sınıfa geçen öğrenciler için: başarılı olarak geçmiş olmak.

-DGS ile yerleşen öğrenciler için: İki yıllık mezuniyet ortalamalarının en az 2,80  (100 üzerinden not veren okullarda 70) olması gerekmektedir.

-İkinci öğretim öğrencileri için: İkinci sınıfa geçmiş olmaları ve genel ortalamalarının en az 2,80 (100 üzerinden not veren okullarda 70) olması gerekmektedir.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.