Hava Durumu

Stant nasıl yazılır? Stand nasıl yazılır? Stantta nasıl yazılır? Standk tdk

Yazımı merak edilen kelimelerden biride Stant nasıl yazılır? Stand nasıl yazılır? Stantta nasıl yazılır? Standk tdk acaba hangisi işte bunun cevabını sizler için araştırdık. İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 24.07.2023 16:45
Haber Güncellenme Tarihi: 31.07.2023 21:10
https://www.yalovahayat.com/
Stant nasıl yazılır? Stand nasıl yazılır? Stantta nasıl yazılır? Standk tdk

Türkçe'de birçok kelimenin yazımı yanlıştır. Bu yanlış yazılan kelimeler arasında da stant gelmektedir. Özellikle yazılış bakımından birbirinden farklı kullanımları vardır. Bu kullanımların yanı sıra bu stant kelimesinin ne anlama geldiği hakkında bahsedelim.

Stant ne demektir? Yüksek katılım oranlarının olduğu, fuar, toplantı ve buna benzer etkinliklerin herhangi birinde bir ürünü, nesneyi veya projeyi tanıtmak amacıyla kurulan, birbirinden farklı parçalardan yapılabilen ahşap, metal ve genellikle plastik parçalarından üretilen sunum yeridir.

Doğru yazılışı nedir? Stant kelimesinin Türk Dil Kurumuna göre doğru yazılımı stand olarak belirlenmiştir. Ne stant ne de sıtand doğru yazılımı değildir.

Cümle İçinde Kullanılan Stand Örnekleri Bugün stand oldukça yoğundu.

Stant nasıl yazılır?

"Stant" kelimesi, Türkçede "stand" kelimesinin yanlış yazımıdır. Doğru şekilde yazımı "stand" şeklindedir. Stand, bir ürünün veya hizmetin sergilendiği, tanıtıldığı, satıldığı veya bilgi verildiği tezgah veya teşhir yeridir. Özellikle fuarlar, etkinlikler, mağazalar ve diğer ticari alanlarda kullanılır.

Örnek cümle: "Fuar standımızda yeni ürünlerimizi tanıtıyoruz."

Stand, eğer bir cümle içerisinde farklı ek alarak kullanılacaksa, sondaki t düşerek d harfine dönüşür ve ses yumuşaması oluşur. Buna göre ek aldığı zaman "t" harfi yerine her zaman "d" harfini kullanırız. Ancak unutmamak gerekir ki de, da ayrı yazılır. Aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz.

Stand nasıl yazılır?

"Stand" kelimesi Türkçe dilinde "stand" şeklinde doğru olarak yazılır. Bu kelime, İngilizceden dilimize geçmiş ve orijinal yazımı korunmuştur.

Örnek cümle: "Konser alanında birçok farklı stand bulunuyordu."

Örneğin, bugün standa çok müşteri geldi.

Bu hafta tarım sempozyumu var, bende bir stand açmayı düşünüyorum.

Kitap fuarında açtığımız standa Sayın Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan ziyaret etti.

Bugünkü işler çok güzeldi, stand kaç kere doldu boşaldı hatırlamıyorum dahi.

Fuarda bir stand açmayı düşünüyorum.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.