Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

MEB’den YKS öncesi 81 ilde çevirim içi deneme sınavı!

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yaklaşırken, MEB yurt genelinde çevirim içi deneme sınavı düzenleyecek. TYT, AYT ve YDT olmak üzere sınavlar ayrı günlerde yapılacak. Sonuçlar 28 Mayıs'ta açıklanacak. Ayrıca ÖSYM resmi internet sitesinde sınav kuralları duyuruldu, öğrenciler uyarıldı.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2024 12:37
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2024 12:37
Kaynak: Hilal Baldemir
MEB’den YKS öncesi 81 ilde çevirim içi deneme sınavı!

Milyonlarca öğrencinin üniversitelere adım atmak için gireceği Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), için sayılı günler kaldı. Öğrencilerin büyük bir heyecanla beklediği sınav öncesi MEB’den bir duyuru geldi.

8 Haziran Cumartesi Temel Yeterlilik Testi (TYT), 9 Haziran Pazar sabah oturumunda Alan Yeterlilik Testleri (AYT), öğleden sonra gerçekleştirilecek oturumunda ise Yabancı Dil Testi (YDT) düzenlenecek.

Sınav için geri sayım sürerken, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan sınava girecek tüm öğrencileri ilgilendiren bir açıklama geldi.

ÇEVRİM İÇİ DENEM SINAVI YAPILACAK

MEB, Yükseköğretim Kurumları Sınavı öncesi hazırlık ve stres yönetimi için ülke genelinde çevrim içi deneme sınavı düzenlemeye karar verdi.

Bakanlığın internet sitesinde yayınlanan duyuruya göre, öğrencilerin hazırlık süreçlerinde seviyelerini görmeleri ve çalışmalarına bu doğrultuda yön vermelerini sağlamak amacıyla hazırlanan "YKS'ye Doğru 2024" sınavında sorular, alanlarında uzman kişilerce YKS'nin kapsam bütünlüğü ve soru çeşitliliğine paralel ve uygun şekilde hazırlandı.

AYRI GÜNLERDE YAPILACAK

Öğrencilerin "ogmmateryal.eba.gov.tr" internet adresi üzerinden erişebileceği çevirim içi sınav, alana göre ayrı günlerde yapılacak.

Deneme sınavının Temel Yeterlilik Testi (TYT) 25 Mayıs, Alan Yeterlilik Testi (AYT) 26 Mayıs, Yabancı Dil Testi (YDT) ise 27 Mayıs'ta yapılacak.

Deneme sınavına katılmak isteyen aday öğrenciler, belirtilen tarihler içerisinde 10.00-20.00 saatleri arasında istedikleri zaman diliminde sınava girebilecek.

SONUÇLAR 28 MAYIS'TA DUYURULACAK

Öğrenciler çevirim içi deneme sınavının sonuçlarını, sıralama ve puanlarını 28 Mayıs tarihinde öğrenebilecek. Yine sınav sorularının çözümleri, Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün YouTube kanalı üzerinden yayınlanacak.

Öğrenciler için rehberlik yayını da yine YouTube üzerinden uzmanlar tarafından gerçekleştirilecek.

ÖSYM SINAV ÖNCESİ ADAYLARI UYARDI

Öte yandan ÖSYM, her yıl olduğu gibi bu yıl da sınav giriş belgelerinde de yer alan, sınavda geçerli olacak kuralları, "Temel Kurallar" başlığı altında internet sitesinden adaylara duyurdu.

Adayların uymaları istenen kurallar şu şekilde sıralandı:

-Sınava Giriş Belgesinin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacaktır. Belge üzerinde adayın fotoğrafı bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraf olmasına özen göstermelidirler. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınav günü yanlarında bulundurmak zorundadır. Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalıdır.

-Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacaktır. Adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecektir. Sınava Giriş Belgesi’ni (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacaktır.

-Bina girişinde yoğunluğa yol açılmaması için adayların çanta ve benzeri eşyalarını sınava girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri ve sınavdan en az 1 saat önce sınavın yapılacağı bina önünde hazır bulunmaları sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından son derece önemlidir.

-Kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, peçete, ÖSYM tarafından temin edileceğinden, şeffaf pet şişe içerisindeki su dışında hiçbir araç, gereç, içecek ve yiyeceği sınava gireceğiniz binaya getirmeyiniz. Sınava şeffaf pet şişe içerisinde su getirebilirsiniz.

-Adayların sınava girebilmeleri için Sınava Giriş Belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunludur. Özel kimlik belgesi, Nüfus cüzdanı/Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Süresi geçerli pasaport, pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar'dır. Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacaktır. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanıyabilmelerini sağlayacak, sınav görevlilerinde adayı tanımada tereddüt oluşturmayacak güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanımasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan (TC Kimlik Numarası elle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmamalıdır.) nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir.

-Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacak; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır. Sınav günü sınav görevlilerinin, fotoğrafından adayın kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde, adayı sınava almayabileceği veya adayın sınavının geçersiz sayılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.