Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

LGS için sınav maratonu bitti tercih maratonu başladı

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında lise tercih başvuruları dün başladı. Adaylar, 19 Temmuz’a kadar üç grupta tercih yapabilecek. Yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar 24 Temmuz’da açıklanacak

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2023 12:37
Haber Güncellenme Tarihi: 04.07.2023 12:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
LGS için sınav maratonu bitti tercih maratonu başladı

LGS merkezi sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından lise tercih süreci de başladı. Yalova Milli Eğitim Müdürlüğü, tercih başvurularının nasıl yapılacağına ilişkin bilgilendirme yaptı. Adaylar, “merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar”, “yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar” ve “pansiyonlu okullar” olmak üzere üç grupta tercih yapacak. Tercihler, e-Okul sistemi üzerinden veya öğrencinin bağlı bulunduğu ortaokul müdürlüklerine onaylatılarak yapılacak.

Tercih dönemlerinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercih etmiş ancak herhangi bir okula yerleşemeyen öğrencilerin, bulundukları il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları halinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullarda kontenjan durumuna bakılmaksızın okul ve şube dengesi gözetilerek yerleştirme işlemleri tamamlanacak.

Tercih döneminde merkezi sınavla öğrenci alan okullara yerleştirme tercihi yapmış öğrenciler için her 30 kontenjana 2 olacak şekilde ek kontenjan verilecek. Ek kontenjanlara yerleştirme işlemleri merkezi yerleştirme esasları çerçevesinde puan üstünlüğü ve tercih önceliğine göre yapılacak. Yerleştirmeye esas nakillerde ve sonraki tüm nakil işlemlerinde ek kontenjan kullanılmayacak.

Özel ortaöğretim kurumlarının kayıt işlemleri ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların işlemleri ve kayıtları da 19 Temmuz’a kadar sürecek. Özel öğretim kurumlarına kayıt işlemini tamamlayan öğrencilere tercih ekranı açılmayacak. Öğrenciler, tercih süresi içinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecek.

Yalova Milli Eğitim Müdürlüğü, tercih sürecinde adaylara yardımcı olmak için iki ayrı tercih robotu hazırlandığını da bildirdi. Tercih robotları, birinci ve ikinci yerleştirmeye esas nakil sonuçlarına göre güncellenerek süreç bitene kadar erişime açık olacak. Yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar, 24 Temmuz’da meb.gov.tr adresinde ilan edilecek.

HABER/Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.