Hava Durumu
hayat bankası

Kısa, Uzun Anı Örnekleri Hatıra Örnekleri ve Özellikleri

Uzun ve kısa anı örnekleri birbirinden farklı ve çeşitli hatıra örnekleri bulunmaktadır. Bu nedenle hatıra, anı ikisi de aynı anlamı ifade etmektedir. Anılar kişinin kendi ağzından anlatıldığı için birinci tekil şahış olaylarıdır ve samimi bir dil ile anlatılır. Peki, anı örnekleri nelerdir? Anı örnekleri 2023? İşte birbirinden farklı hem uzun hem de kısa anı örnekleri ile ilgili tüm detaylar.

Haber Giriş Tarihi: 09.09.2023 20:39
Haber Güncellenme Tarihi: 09.09.2023 20:39
Kaynak: Öznur Yıldız
https://www.yalovahayat.com/
Kısa, Uzun Anı Örnekleri Hatıra Örnekleri ve Özellikleri

Anı hayatımızın anlarının anlatımıdır. Bu nedenle herkesin uzun ve kısa anı örnekleri mutlaka vardır. Bir diğer adı da hatıra olduğunu unutmamak gerekir. Hepimizin bir hatırası vardır kesinlikle. Yolda yürürken karşılaştığımız olaylar, evde otururken, hatta kaza yaptığımız olay dahi bir anı örnekleri arasında girmektedir. Bu nedenle anı örnekleri ararken yaşadığınız bir olayı anlatabilirsiniz. Öğrencilerin sık sık araştırdığı ve karıştırdığı anı örnekleri konusunu inceledik. Peki, anı örnekleri nelerdir? Kısa uzun hatıra örnekleri nedir? Anının özellikleri nedir? İşte anı örnekleri ve hatıra örnekleri ile ilgili tüm detaylar.

Anı Örnekleri 2023

Anı örnekleri: Renkli Bir Yaz Akşamında Ailece Sahil Keyfi

Bir yaz akşamı, ailemle birlikte sahil kenarında piknik yapmaya gitmiştik. Güneşin batışıyla birlikte gökyüzü, tonlarca pembeye ve turuncuya boyanmıştı. Deniz hafifçe esen rüzgarla kıyıya nazikçe vuruyordu. Sahildeki kumlar ayaklarımızın altında hafifçe oynuyordu.

Piknik masasında annemin hazırladığı leziz sandviçler, meyve tabağı ve soğuk içecekler bulunuyordu. Ailece oturup yemek yediğimizde, etraftaki huzur ve dinginlik her birimize enerji veriyordu. Kuşlar çevrede cıvıldarken, sahilde çocukların kumdan kaleler yapma sesleri duyuluyordu.

Yemekten sonra babam gitarını çıkardı ve çalmaya başladı. Şarkılar, denizin sesiyle birleşip etrafa yayıldı. Kardeşim ve ben, annemle birlikte şarkılara eşlik etmeye başladık. Bir arada söylerken ve gülümserken, kendimizi gerçekten özel ve mutlu hissediyorduk.

Güneş batarken hava serinlemeye başladı. Annem piknik örtüsünü toplarken, babam ve kardeşim denize yaklaşıp suyun serinletici dokusunu deneyimlediler. Ben ise kıyıda yürüyüşe çıktım, ayak izlerimi kumda bırakarak.

Akşamın karanlığı çökerken, ailece deniz kenarında oturup yıldızları izledik. Her bir yıldızın altında yatan hikayeleri düşünürken, ne kadar büyük ve muhteşem bir evrene ait olduğumuzu bir kez daha hissettim.

Bu samimi anı, ailemle geçirdiğimiz o özel yaz akşamından sadece bir parçaydı. Her defasında hatırladığımda yüzümde bir tebessüm oluşturan anılardan biri olarak kalacak.

anı örnekleri

Anı Özellikleri (Hatıra Özellikleri) 

  1. Anılar yaşanmış olaylardır.        
  2. Bilgi verici ve öğreticidir.        
  3. Anlatılan zamanı yansıtır.        
  4. Anlatılış sebebi hayat tecrübesini aktarmak, bilgilendirmek, toplumu aydınlatmak içindir.

İlk Kez Tanıştığım Deniz: Kumsalda Unutulmaz Anılar

Gençliğimin en renkli anılarından biri, denizi ilk kez gördüğüm an. Ailemle birlikte uzun bir yaz tatili için kıyı kasabasına gitmiştik. Sahile ayak bastığımda, o büyülü manzara beni büyüledi. Sonsuz gibi görünen mavi bir örtü, ufukta kayboluyordu. Kumsalın serin kumları ayaklarıma masaj yapıyor, deniz kabuklarıyla süslenmişti.

İlk adımda suyun serin dokusu ayaklarıma değdi. Heyecanla denize adım attım. İlk dalga, bacaklarıma vurduğunda içimi hafif bir ürperme kapladı. Denizin tuzlu kokusu ve hafif esen rüzgar, etrafımdaki her şeyi unutturdu. Babamla birlikte denizin içine gidip dalgalarla savaştıkça, her dalga beni daha da kendine çekiyordu.

Güneş yavaşça batarken, sahilde ateş yakıldı. Ailecek etrafında toplandık, çekirdek çitleyip şarkılar söyledik. İlk kez denizle buluştuğum o gün, özgürlüğün ve doğanın gücünü içimde hissettiğim bir anıya dönüştü. O anı, her hatırladığımda yüzümde bir tebessüm oluşturuyor.

Birbirinden farklı, güzel uzun ve kısa anı örnekleri arasından istediğinizi seçebilir ve okuyabilirsiniz. 

Yufka Yüreğim

Bugün size bir hatıramı anlatacağım arkadaşlar. Oldukça güzel ve ilgi çekici bir hatıra örneği olduğunu düşünüyorum. Bir bayram sabahıydı. Yaşım 11-12 ya vardı ya yoktu. Her zamanki gibi en güzel elbiselerimizi giymiş, harçlıklarımızı almış, kendimizi caddelere, sokaklara atmıştık. Yanımda iki arkadaşım daha vardı. Sokakta dolanırken, birisi sınıf arkadaşım olan iki kardeşle karşılaştık. Kendimizce bayramlaştıktan sonra harçlıklarımızdan bahsetmeye başladık. Bu iki kardeşin ailesi son derece yoksuldu. Bizim de durumumuz pek iyi değildi aslında; fakat harçlıklarımızı kıyaslayınca çok kötü oldum.

O zamanki parayı hatırlamıyorum; ama atıyorum, benim 10 liram varsa, bu iki kardeşin her birinde 1 lira vardı. O an, çocuk olmama rağmen içim burkuldu. Çıkardım harçlığımı, onlarında harçlığı benimkisiyle eşit olacak şekilde onlara verdim. Sadece bayramlarda sahip olduğu harçlığı başkasına vermek, bir çocuk için hiç de kolay değildir aslında ama o zaman bambaşka duygular yaşamıştım.

Aradan çok uzun yıllar geçtikten, yani ben 27-28 yaşlarıma geldikten sonra, o zaman yanımda olan bir arkadaşım meseli hatırlattı. ”O zaman, senin o hareketinden ne kadar çok etkilenmiştim.” dedi. Bu sözü duyunca ben de çok etkilendim doğrusu. Yaptığım güzel bir davranışın takdir edilmesi ve uzun yıllar hatırlanması beni onurlandırmıştı.

Uzun Anı Örnekleri: İlk Spor Ayakkabım

Uzun Anı Örnekleri

İlk Spor Ayakkabım

Köy çocukları iyi bilirler, hele de eskiler. Çocukluğumda, bana da diğer tüm çocuklar gibi, sadece kara lastik ayakkabılar alınırdı. Hatta bu ayakkabıların da iki numara büyüğü alınır, böylece 4-5 yıl o ayakkabıyı giymemiz sağlanırdı. Doğrusu hasrettik spor ayakkabılara. Ancak televizyonlardan görür, ”Ah, acaba bizim de olur mu bir gün?” diye iç geçirirdik. İlkokul 4. sınıf öğrencisiydim.

Babam o zamanlar İstanbul’a gider, dört beş ay kadar çalışır sonra bir süreliğine dönerdi. Bu dönüşlerden birinde bana sonsuz bir mutluluk yaşatmıştı. Gelen hediyelerden birisi de beyaz bir spor ayakkabıydı. O günkü mutluluğumu, belki de ömrüm boyunca hiç yaşamadım. Hatta öylesine abartmıştım ki ilk gece spor ayakkabımı giyip öyle uyumuştum. Sonraki gün, hemen sokağa fırlamış, kim var kim yok ayakkabımı göstermek için can atıyordum.

Sanki memleketin en yakışıklı, en karizmatik erkeği benmişim gibi… Sonrasında ne mi oldu? Bir ay sonra ayakkabıda hal kalmadı, yanlardan atmaya başladı. Anladım ki spor ayakkabı, biz dağ taş gezen köy çocukları için uygun değilmiş. Kara lastik ayakkabılarımıza tekrar döndük ve uzun yıllar mutlu mesut yaşadık onlarla.

Uzun Anı Örnekleri: Yalova'nın Huzur Dolu Yaz Günlerindeki Serüvenimiz

Yalova'nın Huzur Dolu Yaz Günlerindeki Serüvenimiz

Geçen yaz, ailemle birlikte Yalova'ya unutulmaz bir tatil yapma şansı yakaladık. Şehrin doğal güzellikleri ve serin havası, bizi kendine çekti. Bir gün, hafif rüzgarlı bir sabahta, Termal'deki ünlü kaplıcalara gitmeye karar verdik.

Sıcak termal suların keyfini çıkardıkça, tüm yorgunluk ve stres bedenimizden uzaklaşıyordu. Su kenarında uzanırken etrafı izledikçe, ağaçların hışırtısı ve kuşların cıvıltısı arasında huzuru buldum.

Akşama doğru, Termal Gölü'nün yakınında bir yürüyüş yaptık. Gölün yüzeyinde yansıyan güneş, suyun üzerinde dans ederken muhteşem bir manzara oluşturuyordu. Göle yaklaştıkça serinletici bir meltem hissettim ve günün stresi tamamen geride kaldı.

O akşam, Yalova'nın yerel restoranında yöresel lezzetleri tatma şansımız oldu. Yemek sonrası, sahilde yürüyüş yaparak günün tadını çıkardık. Yıldızlar gökyüzünde parlıyordu ve deniz kıyısında hafif bir dalga sesi vardı. Ailemle birlikte geçirdiğim bu huzur dolu gün, yaz tatilinin en güzel anılarından biri olarak hafızamda yer etti.

Uzun anı örneği: Hırsız Sincaplar

Hırsız Sincaplar

Bugün sizlere en keyif aldığım ve unutamadığım bir piknik anımı anlatacağım. Uzun anı örnekleri arasına girer mi bilmem ama benim için çok güzel bir anı arkadaşlar.

Bir gün arkadaşlarımla piknik yapmaya gitmeye karar verdik. Ormanın derinliklerine gittik ve lezzetli yiyeceklerimizi yanımıza aldık. Ancak doğanın tadını çıkarırken tuhaf bir macera yaşadık.

Piknik alanına vardığımızda, yanımıza aldığımız sandviçleri yemek için oturduk. Tam o sırada etrafımızda sincaplar toplanmaya başladı. Sincaplar, yiyeceklerimize göz dikmiş gibiydiler. Bir sincap bile, sandviçimizin üzerine tırmandı ve bir ısırık aldı. Arkadaşımız, sincabın sandviçini çaldığını fark ettiğinde, sincapla göz göze geldi ve "O sandviç benim!" dedi.

Sincap, sandviçi çalmış gibi masum bir ifadeyle baktı ve sonra aniden sandviçi tamamen ağzına doldurdu. Arkadaşımız sinirlendi ve sincabı kovalamaya başladı. Ancak sincap, ağzında büyük bir lokmayla koşmaya devam etti. Sonunda sincap, ağzındaki sandviçle bir ağaca tırmandı, biz ise gülmekten yerlere yattık.

Sincap, ağacın dalına çıktıktan sonra, ağzındaki sandviçle bize el salladı gibi göründü. Arkadaşımız, "Seni yakalarım bir gün!" diye bağırdı ve sincap, dalda sallanan sandviçle mutluluğunu kutlamaya devam etti.

Bu komik anı, sincapla yaşadığımız absürt bir buluşma anısını anlatıyor ve o günü hala gülerek hatırlıyoruz.

Yaşanmış anı örnekleri

Yaşanmış anı örnekleri Yaz tatilinin unutulmaz anıları

Yaz tatilinin unutulmaz anıları

Bir yaz tatili sırasında ailemle deniz kenarındaki bir tatil beldesine gitmeye karar verdik. Otelimize yerleştikten sonra denize gitmek için sahile doğru yola çıktık. Ancak bu sıradışı anı, deniz kenarında başıma gelen bir macerayla ilgilidir.

Denize girdikten sonra, yaklaşık 10 dakika kadar rahatça yüzdük. Ardından, yüzdüğümüz bölgede aniden bir sürü denizanası olduğunu fark ettik. Denizanalarının içinde yüzdüğümüzü fark etmemiz birkaç saniye sürdü ve birden panikledik. Herkes denizden hızla çıkmaya başladı, ama maalesef ben bir denizanasına basmıştım.

Denizanasının zehirli tentakülleri bacağımın altına yapışmıştı ve şiddetli bir yanma hissiyle karşılaştım. Panik içinde sahile doğru yüzmeye çalıştım, ancak bacağımın ağrısı dayanılmazdı. Ailem ve sahil görevlileri beni hemen kumsala getirdi ve bacağımdaki tentakülleri çıkarmaya başladılar. Bu sırada acıdan inlemekten başka bir şey yapamadım.

Neyse ki, sahil görevlileri hızla müdahale etti ve bacağıma tentaküllerin yapıştığı bölgeleri sirke batırılmış bir bezle temizlediler. Bu, denizanasının zehirini etkisiz hale getirmek için yaygın bir yöntemdir. Ardından, ailem beni bir sağlık merkezine götürdü ve tedavi edildim. Sonuç olarak, bacağımda sadece hafif bir yanık izi kaldı.

Bu yaşanmış anı, o tatilin unutulmaz bir parçası oldu. Denizanalarıyla karşılaşmak belki de tatilin en unutulmaz ve komik anısıydı, çünkü o andan sonra hep birlikte denizanası ile dalga geçip, sahil görevlilerinin sirke ile ilgili komik espri ve önerilerini hatırlamak, tatilimizi daha da özel kıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.