Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çandır’dan Yalova Lisesi tepkisi

Yalova’nın en köklü okulu olan Yalova Lisesi’nin proje okulu olacağı iddiası, Gelecek Partisi Yalova İl Başkanı Kürşat Emre Çandır’ı kızdırdı. Çandır, okulun tarihine ve kimliğine saygısızlık olacağını söyledi

Haber Giriş Tarihi: 04.05.2023 14:19
Haber Güncellenme Tarihi: 04.05.2023 14:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Çandır’dan Yalova Lisesi tepkisi

Gelecek Partisi Yalova İl Başkanı Kürşat Emre Çandır, Yalova Lisesi’nin proje okulu olacağı ve adrese dayalı eğitim vermeyeceği iddialarına sert tepki gösterdi. Çandır, bunun Yalova Lisesi’nin tarihine ve kimliğine saygısızlık olacağını belirtti. Çandır, yaptığı yazılı açıklamada, Yalova’nın en eski ve köklü eğitim kurumu olan Yalova Lisesi’nin iki yıldır yeniden yapılması için beklediğini hatırlattı. Ancak okulun 2022-2023 eğitim öğretim yılında proje okulu olacağı ve sadece belli puanın üzerinde puan alan sınırlı sayıda öğrencinin tercih edebileceği bir okul haline geleceği söylentilerinin Yalovalıları endişelendirdiğini kaydetti.

Çandır, Yalova Lisesi’nin proje okulu olmasının, Yalova’nın en eski ve köklü eğitim kurumunun tarihine ve kimliğine saygısızlık olacağını vurguladı. Çandır, şöyle devam etti; “Yalova Lisesi, Yalovalıların ortak değeri ve gururudur. Bu okulun adını ve niteliğini değiştirmek, Yalova’nın kültürel mirasına zarar vermektir. Yalova Lisesi’nin yeniden yapılması ve adrese dayalı eğitim vermeye devam etmesi gerekmektedir.”

Çandır ayrıca açık lise uygulamasının da sonlandırılmasını istedi. Öğretmen, laboratuvar, spor salonu görmeden binlerce gencin diploma aldığı açık lise uygulamasının, kayıp nesillerin ortaya çıkmasına sebep olduğunu savunan Çandır, öğrencilerin yüz yüze eğitim alabilecekleri okullara yönlendirilmesini talep etti.

Çandır, önümüzdeki eğitim öğretim sezonunda mevcut haliyle adrese dayalı olarak Yalova Lisesi’ne yeni öğrenci alımına mutlaka başlanmasını istedi. Aksi halde binlerce öğrencinin ya özel okullarda okumak ya da açık liseyi tercih etmek zorunda kalacağı uyarısında bulundu.

Çandır, yeni seçilecek milletvekillerinin de bu konuyu mutlaka göz önünde bulundurmasını ve tarihiyle, kültürüyle, başarılarıyla bir ekol olan Yalova Lisesi’nin gelecek kuşaklara teslim edilmesi adına bir zaruret ve bir mesuliyet olduğunu vurguladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.