Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Altınovalı öğrenciler Kompost ve Sokak Hayvanları Mama Üretim Tesisi’ni gezdi

Altınova Vakıfbank İlkokulu, Marmara Bölgesi’nin ilk ve tek tesisi olma özelliğini koruyan Kompost ve Sokak Hayvanları Mama Üretim Merkezi’ni ziyaret etti. Öğrencilere Altınova Belediye Başkanı Yasemin Fazlaca da eşlik etti

Haber Giriş Tarihi: 15.06.2024 03:16
Haber Güncellenme Tarihi: 15.06.2024 03:16
Kaynak: Murat Can Aytemur
Altınovalı öğrenciler Kompost ve Sokak Hayvanları Mama Üretim Tesisi’ni gezdi

Kompost ve Sokak Hayvanları Mama Üretim Merkezi’nde gerçekleştirilen çalışmalar ile ilgili öğrencilere bilgiler aktarıldı.

Kaliteli mamalar üretiliyor

Sokak hayvanları için günde 70 kilo mama üretildiğini öğrencilere aktaran Altınova Belediyesi Çevre Mühendisi Çağrı Gürol, “Tesisimizde sokak hayvanları için mama üretimi yapılmaktadır. Tesisimiz ile Sıfır Atık Projesi çerçevesinde tersanelerimizin yemek artıklarının çöpe gitmesini engelledik. Bu tesiste sokak hayvanlarımız için son derece kaliteli mamalar üretiliyor” dedi.

Sebze ve meyve atıklarından gübre üretiliyor

Kompost Tesisi hakkında da bilgi veren Gürol, “Kompost Tesisimizde ise pazar yeri ve bahçelerdeki sebze ve meyve atıklarından gübre üretiyoruz. Bu gübreleri de vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıtıyoruz” dedi.

Tesisimizi çevre il ve ilçelere de tanıtacağız”

Sokak hayvanlarının korunması konusunda gelecek nesillerin daha fazla bilinçlenmesi adına okullar ile iş birliği yapılarak tesis hakkında bilgilendirmelerin artması yönünde çalışmalar başlattıklarını belirten Altınova Belediye Başkanı Yasemin Fazlaca, “Tesisimizde günde 70 kilo mama üretimi ile can dostlarımızın yanındayız. Gelecek neslimiz olan çocuklarımıza sokak hayvanlarının korunması hususunda bilinçlendirme amacıyla gerekli çalışmalarımızı başlattık. Tesisimizi sadece Yalova değil, çevre il ve ilçelerimize de tanıtacağız. Kompost Tesisimizde sebze ve meyve atıklarından gübre üretiyoruz. Bu konu ile ilgili de çevremizde bulunan yemek firmaları ve tersanelerimizle de görüşerek sebze ve meyve atıklarından daha fazla gübre üretimi sağlamak istiyoruz” dedi.
Ziyaret sonunda Altınova Belediye Başkanı Yasemin Fazlaca, sokak hayvanlarına dağıtılmak üzere öğrencilere tesiste üretilen mama ve gübre hediye etti.

Kaynak: Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.