Termal’in Nasreddin Hocası
(2010-06-22)
http://www.yalovahayat.com/yalova/?a=haber&id=5250


Seyfi Baba, Termal Gökçedere’deki köfte salonunun duvarlarını kendi yazdığı özdeyişleriyle doldurdu

Aslen Arnavut kökenli olan ve deyim yerindeyse ‘sözünü’ budaktan sakınmayan Seyfi Baba, özlü sözlere olan merakını dükkânında boş durduğunda icat ettiği deyişlerle geliştirmiş. 2007 yılında Termal Kaymakamlığı tarafından desteklenerek basımı yapılan ‘Seyfi Baba Öğütnamesi’ kitabıyla ününü iyice arttıran Seyfi Görür, artık Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen ziyaretçilere öğüt ve nasihatler veriyor.
Termal’in Nasrettin Hoca’sı
Termal’in Nasrettin Hocası olduğunu söyleyen Görür, “Ben Termal’in Nasrettin Hocasıyım. Yazdıklarımın içinde derin felsefeler var. Bugüne kadar birçok yerden ziyaretime geldiler. Adamı gözüne baktığım zaman anlarım. Bana gelip derdine derman isteyenlere tavsiyeler veriyorum. Bu işin kitabını yazdım. Kitap içerisinde benim sözlerimden oluşan 2 bin 500 deyiş var. Yeni deyişlerimi dükkânımın duvarlarına asıyorum. Onları da ‘Seyfiname’ isimli bir kitap haline getirmek istiyorum” dedi.
Seyfi Baba’nın Ünlü Özdeyişleri
Seyfi Baba’nın özdeyişlerinden bazı örnekler: “Üç tip arkadaş vardır, parana göre, dişine göre, gönlüne göre”, “Her gölge serin değildir”, “Her zengine zengin deme, onların çoğu para yığınıdır”, “İnek deyip geçmeyin, belki de süt annenizdir”, “Koca parası harcayan kadının yaptığı yemek güzel olur”.