BÜLENT GÜLERE-Posta : yalova@yalovahayat.com
AYNI TAS, AYNI HAMAM!
Yazarın diğer yazıları :
Kanal İstanbul, yerli oto, asgari ücret derken yılın son dönemini de bitirdik. Ülke olarak yeni bir yıla daha hazırız diyebiliriz. Öncelikle İstanbul’a bir kanal yapılmasına ilişkin açıklamalar bence sadece kafaları başka tarafa çevirmemiz için gündemde tutulan bir konu. Ne siyasiler, ne de halkın bu konuda tam bir bilgisi yok. Tarafsız uzmanlar araştırmalarını yapar ve sonucuna göre kanal mı yapılır, İstanbul bir ada ülkesi haline mi getirilir o konu tartışılır. Bu ekonomik zorluk içinde öncelikli konu kanal mıdır? Bence değildir.
Yerli oto konusunda ise yatırımcılara, bu projede görev alanlara ve bu projenin önünü açanlara teşekkür etmek gerek. Henüz ülkemizde böyle bir fabrika ve otomobil üretilmedi ama patenti alındığına göre 2 yıl içinde elektrikli yerli otomobilleri yollarımızda göreceğiz. Fiyatı da uygun olursa, yabancı araç sayısı ülke çapında önemli ölçüde azalır. Bir de Gemlik civarında kurulması planlanan fabrika da yakın olması sebebiyle Yalova sanayisine ve iş hayatına büyük katkı sağlayacaktır. Hayırlı olsun deyip, araçların üretileceği zamanı beklemek gerek.
Gelelim asgari ücrete. Beklentinin çok altında bir asgari ücret açıklandı. Doğalgaza, elektriğe yüzde 60’a varan zamların ardından, çarşıdaki, pazardaki her ürünün iki katı zamlı olduğu dönemde yüzde 15 asgari ücret zammı biraz komik kaldı. Aslında TUİK, muhteşem bir o kadar da komik fiyat belirleme tarifesiyle asgari ücrete az bir artış olacağını zaten göstermişti. Olan emekleriyle çalışanlara oldu ve asgari ücretle yeni yılda nasıl geçineceklerini şimdiden düşünmeye başladılar bile. Herkesin jest beklentisi de şimdilik başka yıllara kaldı ve asgari ücret, çeşitli atraksiyonlarla gündemden düştü.
2020’de Yalova’da beklenti ne diye soracak olursanız? Aynı tas, aynı hamam demekten başka bir icraat görünmüyor ufukta. Çevremizde 20 milyonluk İstanbul, 5 milyona yaklaşan Bursa, 3 milyon civarı Kocaeli varken, turizm hedefimiz bile 1 milyon. Bu hedefimiz de hiç artmıyor. Çeşitli fuarlara gidiliyor, tanıtım kitapçıkları hazırlanıyor yine de Yalova’mız tam tanıtılamıyor. Bunun nedenleri araştırılmalı diye düşünüyorum. Sadece bir fikir olarak İstanbul Yenikapı’daki fuar ve etkinlik alanında çeşitli iller tanıtım günleri yaparken, ücretsiz tahsis edilen alanda Yalova neden bir etkinlik yapmaz? Yöneticilerimizden bu konuda da bir açıklama bekliyoruz.
Yalova’mızın sevilen ve çalışkan gazetecilerinden Saim Çotuk’un geçenlerde bir paylaşımını gördüm sosyal medyada. Vatandaşın elleri önde saygıyla birkaç kamu görevlisine bir şeyler anlattığı paylaşım. Vatandaşın saygısına karşılık, kamu görevlilerinin halka yukarıdan bakan ve alaycı duruşlarına dikkat çekmiş gazeteci arkadaşımız. Gerçekten güzel bir konu yakalamış. İşte ülkenin gerçeği denecek bir konu. Seçilmişinin de atanmışının da gözündeki vatandaş bu. Yıllarca böyleydi ve böyle olmaya da devam edecek. Saygıyı pasiflik olarak gören yöneticilere vatandaşın da cevap vereceği günler de bir gün mutlaka gelecek diyerek 2019 yılına veda edelim.
2020 yılı, şehrimize, ülkemize, dünyaya sağlık, mutluluk getirsin. Yeni yılınız kutlu olsun.


Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır
Henüz yorum eklenmemiş.
 
  KÖŞE YAZARLARIMIZ
  ANKET
yok
yok© Copyright 2004-2020 Yalovahayat.Com
Tüm hakları saklıdır.
Code By Asilweb


Yalova Hayat'ta kullanılan resim ve fotoğraflar hiç bir şekilde, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.