AZİZ DENİZE-Posta : azizbdeniz@gmail.com
KİM NEDEN ADAY OLUR!
Yazarın diğer yazıları :
Tarihsel olarak demokrasilerin başladığı odak noktalar Antik Şehirler dönemleridir. O dönemlerde şehirler demokrasi kültürü ile gelişmiş ve bu kültürlerini de çevrelerine yaymaya başlamışlardı. Bu şehir kültürlerinde demokratik istekler halktan gelmiştir. Yakın çağ Türk demokrasi kültürünü incelemeye başladığımızda; demokratik istekler mücadelesinin; halk kaynaklı olmadığı ve bu mücadelenin, bürokrasi ile padişahların güç paylaşım mücadelesi olduğunu görmekteyiz.
Osmanlı-Rus, Balkan ve Birinci Dünya Savaşları Osmanlı Padişahlarının, güç paylaşımlarından fedakarlık yapmalarına sebep olmuştur. Padişahların yetkilerinden zoraki vazgeçişleri beklenmedik şekilde demokratik kültürün şehirlere yayılmasına ve bu gelişimin bütün Osmanlı coğrafyasını etkilemesine sebep oldu; bu etkileşim şehirlerde bir demokratik kültür şoku yaratmıştır. Bu şok öylesine ani ve şaşırtıcı olmuştur ki, seçicilerin kimi niçin seçtiklerini zaman zaman keşke ''Ellerim kırılsaydı da ...'' şeklindeki ifadeleriyle sonuçlanmıştır.
Cumhuriyetin ilk yıllarında demokrasinin sadece bir seçim olayı olduğu eyleminden hareketle, sembolik istisnalar hariç, genelde şehrin eşrafı, zengini veya köyün ağaları; Ya Belediye Başkanı veya milletvekili seçilmiştir. İhtilallar ve darbelerden sonra yaşanan demokratik eğilim ve tercihlerle bir farklı güç unsurlarının etkinleştiğini görmekteyiz. Bu güç odaklarının felsefi deolojilerle yeni dinamikler yaratarak seçmenleri dizayn ettiklerini ve bu süre içinde, ağa çocuklarının toprak reformcusu, kapitalist patron çocuklarının da sosyalist roller üstlenerek düzenlerini devam ettirdiklerini gördük. Orta direk ve yoksul halkın evlatlarına da, sadece muhafazakar kesim içinde rol biçilmiş oldu. Aradan geçen elli yıllık Cumhuriyet tecrübesinde, parti liderlerinin gözdesi olan, köy ağaları ve şehir eşrafının yerini bir süre sonra sendika ağaları aldı. Cumhuriyetin yüzüncü yıllarına yaklaşmakta olduğumuz bu günlerde sendikal hareketlerin budanması ile gözde olanların sületleri de değişmeye başladı. Artık seçicilerin gözdeleri eski politikacıların çocukları, hatta torunları bir tarafa; ticaret ve esnaf oda birliklerinin başkanları ve diğer sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri olmuştur. Eskiler de hatırlayacaktır, bir zamanlarda, Sayın Demirel’i destekleyen bir tarikatın fonksiyonu hep konuşulurdu. Genel seçimlerde iktidara talip olanların, bir parti tüzüğü ve bir siyasi misyonu vardır. Bu genel parti politikalarını, yerele indirgemek politik bilimselliğe uyduğunu var sayalım. Ancak her kentin, her beldenin kendince bir özelliği, bir beklentisi ve de bir farklı seçmeni vardır. Bu farklılık şu anda gündemde olan mahalli seçimlere yansımaktadır.
31 Mart 2019 günü; 30'u büyükşehir, 51 il, 919 ilçe ve 397 belde belediyesi için sandık başına gitmiş olacağız. Belediye başkanından meclis üyesine, il genel meclis üyesinden muhtarına kadar 300 bini aşkın insanı seçeceğiz. Peki, bu seçimlerde aday seçicilerinin gözdeleri kimlerdir? Göç almayan yörelerde, kent eşraflarının eskisi gibi şansları devam etmektedir. Göç alan kentlerde de hemşeri dernekleri ve bu dernek yöneticileri sendika ağalarının yerini almıştır. Adaylar; eşraftan, ağalardan, sendika liderlerinden, zengin sosyalistlerden, hidayete ermiş ateistlerden, şu tarikattan, bu meslekten vesairesinden, seçilip halkın önüne koyulurken, yaşanacak kente katkıları ne kadar irdelenmektedir.
Belediye başkanlarının hedefi belli, seçimi alabilmek için güç odaklarının desteğini almayı istemektedir. Peki, meclis adaylarının hedefi nedir? Profesyonel meslek grup temsilcilerini anladım; Turizmcisi, sağlıkçısı, balıkçısı, mimarı, sanayicisi vesairesi, mesleği yönünden kente bir katma değer sağlamayı hedefleyecektir. İyi de hemşeri derneklerinin katkısı ne olacaktır. Kendi kent kültürüne mi, katkı sunacaktır. Eğer ki artı değer sunumlarımız olsaydı, mutlaka bırakıp geldiğimiz, kentlerimizin peşimizde koşturduğunu görmüş olurduk.
Şimdi soruyorum; Sayın meclis üyesi adayları, belediye başkanlarının sizleri neden tercih ettiği belli. Peki, sizlerin neden aday olduğunuzu kendi kendinize sordunuz mu?
Sahi! Beş yıl önce seçilenler de kendi kendilerine bu soruyu acaba sordu mu? (30 Mart 2014 Mahalli seçimlere ait yazımdan güncellenmiştir. Değişen ne oldu.)Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır
Henüz yorum eklenmemiş.
 
  KÖŞE YAZARLARIMIZ© Copyright 2004-2021 Yalovahayat.Com
Tüm hakları saklıdır.
Code By Asilweb


Yalova Hayat'ta kullanılan resim ve fotoğraflar hiç bir şekilde, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.