AZİZ DENİZE-Posta : azizbdeniz@gmail.com
YAN GEL YAT
Yazarın diğer yazıları :
Türkiye bu günlerde birçok alanda; Sadece Batılı ülkelerin değil birçok ülkenin çıkarlarına çomak sokuyor. Özellikle de Avrupa’daki bu feryat figanın da sebebi budur. Türkiye’nin Afrika ülkeleri ile ticari ve sosyal iletişime girmesi öncelikle; sömürücü tüccar Hollanda’yı rahatsız etmiştir. Aslında Hollanda dememem lazım onun adı Niderland’dır. Bir önce ki yazımızda bu adın hangi manaya geldiğini yazmıştık.

Bütün bu gelişmelere rağmen Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmek istemesi sosyal hayat kazanımlarında bizlere birçok değer katmıştır ki bunların en önemli olanlardan bir tanesi de engelli vatandaşlarımızla ilgili imzaladığımız protokollerdir. Her ne kadar bu protokolün en önemlisi Birleşmiş Milletler Komisyonu’nda imzalanmış olsa bile.

Türkiye, engellilerin ayrımcılıkla mücadele ana ekseninde hak ve özgürlüklerinden tam ve eşit yararlanmasını ve kolaylaştırıcı tedbirlerin alınmasını öngören ve bu alanda bağlayıcı nitelikteki ilk ve tek uluslararası belge olan Birleşmiş Milletler Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşmeyi 30 Mart 2007 tarihinde imzalamıştı. Sözleşmeyi ilk imzalayan ülkeler arasında yer alan ülkemiz, 27 Mayıs 2009 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile de sözleşmeyi onaylanarak yürürlüğe girmesini sağlamıştı.

Ne oldu peki? Aradan geçen bunca yıllarda yaşadığımız şehirde; yollar engelsiz mi, uluslararası standartlara uygun mu? Eski kamu binaları buna hazır mı?

Yıllar sonra Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Yalova Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü; bu günlerde kamuya açık mekânların, gerçek ve tüzel kişilere ait yapıların, binaların, açık alanların engellilerin erişilebilirliğine uygunluğunu önümüzdeki günlerden itibaren denetleyecekmiş. Uygun olmayan binalara para cezaları da kesilebilecekmiş. Eh bunu da öğrendik, yedi sekiz yıl gecikme ile olsa da isabetli olmuş.

İsabet iyi de; 16 Nisan 2017 tarihli referandumda oy kullanacak engelli ve yaşlılarımız için asansörsüz okul binalarımız ne olacak, bu binalar söz konusu tarihe kadar yetiştirebilecekler mi?

Yoksa eskisi gibi seçim müdürlüklerine adları verilmeyenleri sırtımızda mı taşacağız. Peki, sırtınızda taşıyarak 4. katlara çıkardığınız kararsız, yaşlı, acaba yapılacak telkini ne kadar reddedebilecektir. Engeller ortadayken acaba birileri yan gelip yattım?

Doğrusu benim de bu konu aklıma, ya seçim günlerinde veya yollarda zorlanan birilerini gördüğümde gelmektedir. Belli birilerinin aklına da hiç gelmemektir.


Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır
Henüz yorum eklenmemiş.
 
  KÖŞE YAZARLARIMIZ
  ANKET
yok
yok


© Copyright 2004-2019 Yalovahayat.Com
Tüm hakları saklıdır.
Code By Asilweb


Yalova Hayat'ta kullanılan resim ve fotoğraflar hiç bir şekilde, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.