Turgay GÖZDERELİLERE-Posta : turgay.g@yalovahayat.com
YALOVA’NIN GELİŞMESİ KENDİ İÇİNDEN ENGELLENİYOR
Yazarın diğer yazıları :
(13.12.2006)

Uzun yıllar İstanbul’un ilçesi olan Yalova 6 Haziran 1995 tarihinde il oldu. O günlerde, Yalova’nın il olduktan sonra daha gelişeceği ve il olmanın nimetlerinden yararlanacağı düşünülüyordu. Ancak aradan geçen yaklaşık onbir yıla bakıldığında ise Yalova’nın hakkettiği gelişmeyi bir türlü yakalayamadığı açıkça ortaya çıktı. Peki geçen bu onbir yılda ne oldu da Yalova bir türlü kabuğunu kıramadı, daha önce de yazdığım gibi un, şeker ve yağ varken helvayı bir türlü yapamadı.

Şunu açıkça dile getirmek gerekir ki bu konuda Yalova’ya en büyük zararı, “küçük olsun benim olsun” zihniyetiyle hareket eden bazı politikacılar, bazı sivil toplum kuruluşları ve bunları destekleyen yerel medyanın bir bölümü verdi. Bunun en açık kanıtı da elde bir çok imkan olmasına rağmen Yalova işsizlik konusunda hala ülkemiz genelinde neredeyse en ön sırada yer alıyor. Peki ne oldu, ya da ne yapılmak istendi de yapılamadı ve Yalova bu duruma geldi.

Yalova’nın kaybettiklerinin başında küstürülen sanayi ve sanayici geliyor. Yalova daha ilçeyken burada var olan sanayi il olmanın ardından daha da büyümek ve yeni yatırımlar yapmak için kolları sıvadı. Sanayici üretimini ve dolayısıyla istihdamı arttırmak için organize olmak yani OSB kurmak istiyordu. Başka illerde yatırımcı telli mumlarla davet edilip önüne kırmızı halılar serilirken o günkü Yalovalı politikacılar sanayicinin bu isteğini geri çevirdi. Düzenlenen düzmece kongrelerle sanayicinin OSB isteğine set çekildi. Böylece sanayici bir anlamda Yalova’ya küserek yatırımlarını başka illere hatta yurt dışına yöneltti. Bu yaşananlar Yalova’nın en büyük kayıplarından biri oldu.

Daha sonra ki yıllarda Yalova Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu, üzerinde TİGEM’in bulunduğu Baltacı Çiftliği’ni turizme açmak için çalışmalar başlattı. Hazırlanan projeye göre burada altı yıldızlar oteller yapılarak çok büyük bir turizm kompleksi meydana getirilecekti. Ayrıca buraya yatırım yapacaklardan belirli bir istihdam garantisi de isteniyordu. Bu proje Yalova’da ki işsizlik sorununu çözecek çok önemli bir adım olacak, tam manasıyla ilin önüne açacaktı. Ama yukarıda söylediğimiz gibi küçük olsun benim olsun zihniyeti burada da kendini gösterdi. O zihniyet Yalova’nın gelişmesinden, işsizlik sorununun ortadan kalkmasından yana değil, TİGEM’i bir “çiftlik” gibi yönetip her sene milyarlarca lira zarara uğratan taraftan yana tavır sergiledi. Hala yargıda olan bu yatırımın engellenmesi de Yalova’nın başka bir kaybı olarak ortaya çıktı.

Yalnız Yalova’ya değil çevre ilçe ve illere bile istihdam sağlayacak tersane projesi de sözüm ona Yalova sevdalılarının hışmından nasibini aldı. Bundan yaklaşık iki yıl önce Yalova’nın Altınova ilçesinde Türkiye’nin en büyük ve en modern tersanesini kurmak için Altınova Tersane Girişimleri A.Ş. adıyla 40 gemi yapımcısı bir araya gelerek şirket kurdu. Tersanenin yapımı tamamlandıktan sonra burada, şaka değil yaklaşık 10 bin kişi iş bulabilecekti. Tersaneyle ilgili gerekli yasal bütün izinler alınmasına rağmen öküz altında buzağı aranması misali yine şikayetler, yargıya yerli yersiz baş vurular başladı. Tersane yapımı bu tür engelleme çabaları nedeniyle hala sürekli olarak gecikiyor. Sözde Yalova sevdalıları Yalova’nın bir türlü kabuğunu kıramama sancısını el ovuşturup seyrederken olan yatırım yapmak için çırpınan insanlarla, akşam evine ekmek götüremeyen işsize oluyor.Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır
Henüz yorum eklenmemiş.
 
  KÖŞE YAZARLARIMIZ© Copyright 2004-2022 Yalovahayat.Com
Tüm hakları saklıdır.
Code By Asilweb


Yalova Hayat'ta kullanılan resim ve fotoğraflar hiç bir şekilde, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.