BÜLENT GÜLERE-Posta : yalova@yalovahayat.com
AYNI TAS, AYNI HAMAM!
Yazarın diğer yazıları :
Kanal İstanbul, yerli oto, asgari ücret derken yılın son dönemini de bitirdik. Ülke olarak yeni bir yıla daha hazırız diyebiliriz. Öncelikle İstanbul’a bir kanal yapılmasına ilişkin açıklamalar bence sadece kafaları başka tarafa çevirmemiz için gündemde tutulan bir konu. Ne siyasiler, ne de halkın bu konuda tam bir bilgisi yok. Tarafsız uzmanlar araştırmalarını yapar ve sonucuna göre kanal mı yapılır, İstanbul bir ada ülkesi haline mi getirilir o konu tartışılır. Bu ekonomik zorluk içinde öncelikli konu kanal mıdır? Bence değildir.
Yerli oto konusunda ise yatırımcılara, bu projede görev alanlara ve bu projenin önünü açanlara teşekkür etmek gerek. Henüz ülkemizde böyle bir fabrika ve otomobil üretilmedi ama patenti alındığına göre 2 yıl içinde elektrikli yerli otomobilleri yollarımızda göreceğiz. Fiyatı da uygun olursa, yabancı araç sayısı ülke çapında önemli ölçüde azalır. Bir de Gemlik civarında kurulması planlanan fabrika da yakın olması sebebiyle Yalova sanayisine ve iş hayatına büyük katkı sağlayacaktır. Hayırlı olsun deyip, araçların üretileceği zamanı beklemek gerek.
Gelelim asgari ücrete. Beklentinin çok altında bir asgari ücret açıklandı. Doğalgaza, elektriğe yüzde 60’a varan zamların ardından, çarşıdaki, pazardaki her ürünün iki katı zamlı olduğu dönemde yüzde 15 asgari ücret zammı biraz komik kaldı. Aslında TUİK, muhteşem bir o kadar da komik fiyat belirleme tarifesiyle asgari ücrete az bir artış olacağını zaten göstermişti. Olan emekleriyle çalışanlara oldu ve asgari ücretle yeni yılda nasıl geçineceklerini şimdiden düşünmeye başladılar bile. Herkesin jest beklentisi de şimdilik başka yıllara kaldı ve asgari ücret, çeşitli atraksiyonlarla gündemden düştü.
2020’de Yalova’da beklenti ne diye soracak olursanız? Aynı tas, aynı hamam demekten başka bir icraat görünmüyor ufukta. Çevremizde 20 milyonluk İstanbul, 5 milyona yaklaşan Bursa, 3 milyon civarı Kocaeli varken, turizm hedefimiz bile 1 milyon. Bu hedefimiz de hiç artmıyor. Çeşitli fuarlara gidiliyor, tanıtım kitapçıkları hazırlanıyor yine de Yalova’mız tam tanıtılamıyor. Bunun nedenleri araştırılmalı diye düşünüyorum. Sadece bir fikir olarak İstanbul Yenikapı’daki fuar ve etkinlik alanında çeşitli iller tanıtım günleri yaparken, ücretsiz tahsis edilen alanda Yalova neden bir etkinlik yapmaz? Yöneticilerimizden bu konuda da bir açıklama bekliyoruz.
Yalova’mızın sevilen ve çalışkan gazetecilerinden Saim Çotuk’un geçenlerde bir paylaşımını gördüm sosyal medyada. Vatandaşın elleri önde saygıyla birkaç kamu görevlisine bir şeyler anlattığı paylaşım. Vatandaşın saygısına karşılık, kamu görevlilerinin halka yukarıdan bakan ve alaycı duruşlarına dikkat çekmiş gazeteci arkadaşımız. Gerçekten güzel bir konu yakalamış. İşte ülkenin gerçeği denecek bir konu. Seçilmişinin de atanmışının da gözündeki vatandaş bu. Yıllarca böyleydi ve böyle olmaya da devam edecek. Saygıyı pasiflik olarak gören yöneticilere vatandaşın da cevap vereceği günler de bir gün mutlaka gelecek diyerek 2019 yılına veda edelim.
2020 yılı, şehrimize, ülkemize, dünyaya sağlık, mutluluk getirsin. Yeni yılınız kutlu olsun.


Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır
zihni dardoğan tarafından 13-03-2021 tarihinde eklenmiştir.
"Aynı Tas Aynı Hamam" cuk oturmuş. Yalova'nın gerçeği bu. Turizm hedefi 1 milyon diyor üstad. Ne 1 milyonu Yalova'ya Turizm geliri sağlayabilecek 500 turist gelir mi? Neden gelsin ? Etkinlik miş Fuarcılık mış ? Niçin? Yalova'nın turistik açıdan Hangi altyapısı var? Yalova'nın sahilinde, Deniz Keyfini çıkara çıkara, Doğru dürüst Bir rakı balık keyfi yapılabilecek bir yeri bile yok. Ne yapsın zengin gelip Yalova'ya Yalova'ya ekmek arası ekmek yapan, Günübirlik veya bir akrabasına gelen İsztanbul'lu dışında kim gelir. Neden;Yalova hiçbir zaman adam gibi işi bilhenler tarafından yönetilmedi. yöneatilmiyor. Bak Araştırmaya cami yapılıyor. Cami yok ypa yalova'da Yat limanı var yalova'da, O yat limanına gelecek zengin ne yapacak Yalova'da Nerde yiyecek,içecek,eğlenecek. Yalova-karamürsel yol kenarlarındaki malum yerlerde mi ? Denize kıyısı olmayan ALAÇATI kadar olamayan bir yalova... Böyle de gider
ALLAMEYİ -KÜL tarafından 01-12-2020 tarihinde eklenmiştir.
TAM BİR ULAŞIMIN OLMADIĞI İLE TURİST GELMEZ OTOGAR SAAT 18 00 DAN SONRA TAM BİR ATIL KONUMDAKİ BİNALARI ANDIRIYOR BU ŞİMDİ DEĞİL YAPILDIĞI GÜNDEN BERİ İYİLEŞTİRMEYE RANTABIL OLMAYA ÇALIŞILMAMIŞ KADERİNE TERK EDİLMİŞ GİDİN İSTANBUL ESENLERE ARAÇ BULAMAZSINIZ İSTANBULA ARAÇ OLMAYAN BİR OTOGARDA TURİZMDEN BAHSETMEK BENCE MANİDARDIR BÜLENT BEY YAZINIZDAN DOLAYI TŞK EDERİZ
 
  KÖŞE YAZARLARIMIZ© Copyright 2004-2022 Yalovahayat.Com
Tüm hakları saklıdır.
Code By Asilweb


Yalova Hayat'ta kullanılan resim ve fotoğraflar hiç bir şekilde, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.