BÜLENT GÜLERE-Posta : yalova@yalovahayat.com
EKONOMİK HAYAT!
Yazarın diğer yazıları :
Ülkemizin, dolayısıyla Yalova’mızın yaşadığı en önemli sorunun başında ekonomi gelmektedir. Ekonomiye yönelik pembe tablolu açıklamalar, maalesef ki vatandaşı tatmin etmemekte, zor günler geçirilmektedir. Böyle zamanlarda kimi zenginliğine zenginlik katarken, önemli bir kesim ise çaresizlik içinde yaşam mücadelesi vermektedir. Kimler neden zengin, kimler neden orta sınıf ya da fakir diye bir düşünürsek, tek fark para ve paranın kullanım şekli olduğunu görmekteyiz.
Zenginlerle, fakir ve orta sınıf arasındaki temel fark, paranın ne işe yaradığı konusundadır. Fakir ve orta sınıf para kazanmak ve bu parayla günlük masraflarını karşılamak için çalışır da çalışır. Zengin sınıf ise, paranın kendileri için çalışmasını sağlar. Para, zengin sınıfın hizmetindedir. Zengin, sürekli yeni varlıklar satın alır; zenginliğini artırır. Fakirin sadece masrafları vardır; tasarruf yapamaz. Orta sınıf ise, borçlanarak varlık sahibi olma peşindedir. Kredi ile ev ve araba almıştır; onların taksitlerini ödemeye uğraşmaktadır, hayatı bir şeyleri almak, çocuklarına gelecek sağlamak için sürekli borçlu yaşamaktır. Devlet, tüm ülkelerde olduğu gibi de, her zaman zenginleri korur, kanunları onlara göre düzenler. Kısacası para parayı çeker.
Zenginler, varlıklarından elde ettikleri gelirlerle harcamalarını yaparlar. Çoğu zaman da bu gelirlerini şirketlerinden geçirip, masraflarını da şirketlerine yazarak, gerçekte, fakir ve orta sınıftan az vergi öderler. Özellikle, kayıt dışı ekonominin bulunmadığı ülkelerde, zenginin daha da zenginleşmesinin temel unsuru budur. Yani, zenginler önce kazanır, sonra harcar, en son kalandan vergi öderler. Para kazanmak için çalışan fakir ve orta sınıf ise, önce kazanır, sonra vergi öder, kalanı harcarlar. Kayıt dışı işlemin çok olduğu ekonomilerde ise, fakir ve orta sınıf, vergi ödemekten kaçındıklarını zanneder; hâlbuki vergiyi zenginlere ödemişlerdir. Gerçekte, vergiyi devletten kaçıran, kendileri değil, zenginlerdir.
Çalışma hayatında da zengin olmayanlar her işi kendi yapar, zengin kesimde ise her işin bir adamı vardır. Bu yüzdendir ki; zengin olmayanlar profesyonellikten uzaktır, iş başvurusunda bile ‘ne iş olsa yaparım’ der, ama hiçbir şeyi tam yapamaz. Yani, isteyeceği para karşılığında, kendisinin patrona ne verebileceği konusunda bir görüşü yoktur. Zengin için tek güvenilirlik paradır, dost paradır. Kazandıranın sırtı sıvazlanır, kazandıramayanlara karşı hiç vefa duygusu yoktur.
Akıllı bir yatırımcı, yatırdığı anaparayı 2-3 yıl içinde geri alabilmelidir. “Yatırım 10-15 yılda kendi anaparası kadar kazandırır” iddiası, sadece, fakir ve orta sınıf için doğru olabilir. Zengin, yatırdığı paranın tamamına yakınını çeşitli desteklerle zaten çıkarır, gelen kazanç borç ödeme yerine kasayı doldurmaya yarar. Sınıf atlamak kolay değildir. Sınıfı atlayan, doğru yatırımlar yapan, fuzuli harcamalardan kaçan, parayı kullananlar için bu dünya cennet gibidir. Parası olmayana ise, dünya hep karanlıktır. Bol kazançlı günlerin gelmesi umuduyla…


Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır
Henüz yorum eklenmemiş.
 
  KÖŞE YAZARLARIMIZ© Copyright 2004-2021 Yalovahayat.Com
Tüm hakları saklıdır.
Code By Asilweb


Yalova Hayat'ta kullanılan resim ve fotoğraflar hiç bir şekilde, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.